http://www.hilavitkutin.com/2013/05/21/magneetteja-ja-pitkaaikaista-liiketta/ Miksi tämä ei toimisi?
Ikiliikkujako?
Keksitty?
10224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Näitä kytistyksiä on rakennettu kymmeniä erilaisia. Yksikään ei toimi.
Koska siihen ei tule mistään energiaa. Videon alkupuolella energia tulee magneettia siirtelevistä käsistä, magneetin siirtelyyn tarvitaan voimaa. Sama kuin sormella tökkisi rullaan vauhtia.
http://auskummitus.blogspot.fi/2013/05/suklaanhimon-kitkat-kerroin_13.html
No millä selität että jokin edes liikkuu yhtään magneetin voimalla
>
Siis kyllähän tuossa on ihan magneettinen alamäki, joten eipä se ihme ole, että liikkuu, mutta eikös tuotakin tapausta ole käsitelty palstalla, että kappaleen nostaminen takaisin ylämäkeen vie aina vähintään niin paljon energiaa kuin se "alamäessä" on saanut.
Yllättävän pitkään tuo laite kuitenkin näytti pyörivän.
Toimintaperiaate oli selitetty keskustelussa. Sopivasti suunnattu paineilmapistooli (kuvan ulkopuolella) pyörittää rullaa.
>
Kyllä magneetti liikkuu (magneettiseen) alamäkeen ihan itsekseenkin.
http://www.youtube.com/watch?v=tlx2PgESXhs
Hullujenhuoneissa on keksitty aina parhaat ikiliikkujat jo tuhansien vuosien ajan.
Ottakaa siitä opiksenne!
Magneetit saa ihmiset ymmälleen ja uskomaan mitä tahansa vain koska tuota voimakenttää ei näe. Jousi ei ole juurikaan erilainen, silläkin saa vetävää tai työntävää voimaa mutta ei mitenkään tyhjästä, sillä tyhjästä on paha nyhjäistä. Magneetti ei siis tuota mitään energiaa. Joku ydinjäte ehkä tuottaa jotakin mutta ei sekään ikuisesti.