Vähähiilihydraattinen ruokavalio-paras ylipainoisille lapsille

kj.mattila

Haluatko pudottaa painoasi? Tutkimus tutkimuksen jälkeen osoittaa että se mitä sinun tulee välttää on sokeri ja tärkkelys. Tämä koskee myös lapsia ja nuoria. Uusin tutkimus näyttää että lapset (keski-ikä 13 vuotta) pudottivat painoaan enemmän tiukalla vähähiilihydraattisella ruokavaliolla vaikka saivat syödä itsensä kylläisiksi.

Tutkimusraportteja: http://www.kostdoktorn.se/vetenskap/

Tutkimusraportti johon viitataan artikkelissa: http://www.degruyter.com/view/j/jpem.2012.25.issue-7-8/jpem-2012-0131/jpem-2012-0131.xml

Lapsilla jotka söivät vallitsevan rasvanpelkoisen ja kalorirajoitetun ruokavalion mukaan oli vaikeuksia painonpudotuksessa ja he olivat nälissään. Vertailussa eivät heidän terveysarvonsa parantuneet.

Aikaisemmin on vähintään kaksi tutkimusta osoittanut paremman tuloksen ylipainoisille lapsille ja nuorille kun he noudattivat tiukkaa vähähiilihydraattista ruokavaliota.

http://www.jpeds.com/article/S0022-3476(02)40206-5/abstract

http://www.jpeds.com/article/S0022-3476(10)00120-4/abstract

Kaiken kaikkiaan löytyy nyt 18 tutkimusta (korkeinta tasoa, RCT) jotka osoittavat selvästi parempia tuloksia painonhallinnassa verrattuna vanhaan ”syö vähemmän, juokse enemmän” neuvvoon. Tämä neuvo ei tietääkseni koskaan ole voittanut vertailututkimusta.

Tilanne juuri nyt vähähiilihydraattisen ruokavalion hyväksi 18-0. Nöyryyttävää virallisen ruokavalion edustajille.

http://lchf3356.blogit.fi/vahahiilihydraattien-ruokavalio-paras-ylipainoisille-lapsille-jalleen/

1

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johtaa syömähäiriöön

      Vähähiilihydraattinen ruokavalio johtaa syömishäiriöön,anoreksiaan ja ei siksi
      ole suositeltava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      22
      3954
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      90
      1944
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      90
      1329
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1291
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1149
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      55
      1062
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      194
      1030
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      44
      918
    10. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      868
    Aihe