Valkolakki tarjoilu 70-luvulla

Ei maljaa lainkaan?

Ensimmäisiä ylioppilasjuhlia muistan maaseudun isosta maatalosta. Tarjottavana oli ensin samaan tapaan
1. Voileipiä, kolmea lajia (muna-anjovis, kinkku ja juusto, meniköhän se noin?). Juomana kotikalja, maitoa ja piimää.
2. Kahvia ja pullaa. Seuraavalla kupillisella sen seitsemää sorttia kuivakakkua ja pikkuleipää. Kolmannen kupillisen kanssa otettiin täytekakkua.
3. Ennen lähtöä vaniljajäätelöä ja mansikkahilloa.

Noita voileipiä muistan tarjotuiksi ainakin hautajaisissa myös.

4

568

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ........

      70-luvulla oli aina voileipiä, muistan lapsena että leivän päällä oli jopa persikkaa ja jotakin vaaleaa leikkelettä (vasikka/kalkkuna). Jätin persikat lautaselle, silloin lapsen suussa ei maistunut suolainen ja makea samaan aikaan.
      Omissa yo-juhlissani oli myös voileipiä mutta voileipäkakkukin hiipi jo joukkoon, tietysti nuo seitsemät sortit (äitini on aina ollut kova leipomaan).
      Onnittelumalja nostettiin, oli varmaankin Elyseetä.

    • Ei, ei maljaa

      Meillä oli voileipäkakkua ja voileipiä sekä pullaa, kuivakakkua, täytekakkua ja pikkuleipiä. Juotiin kahvia ja mehua. Varmaan meillä oli myös simaa ja kotikaljaa, koska niitä nyt yleensä aina oli muutenkin talossa.

      Voileipäkakku oli hieno ruoka. Niitä ei kaikki osanneet tehdä, mutta meidän äiti oli käynyt tyttölyseon ja oppinut siellä hienoja tapoja kotitaloustunnilla.

      • Ei, ei maljaa

        Kiva muistella näitä menneitä. Tuli vielä mieleen, että meidän voileipäkakussa oli kalaa ja voileivissä oli kinkkua. Olen samaa mieltä kuin navettapiika, että voileipäkakut oli harvinaisia silloin 70-luvulla ja että ne yleistyi myös meillä päin vasta 90-luvulla.

        Senkin muistan, että kun pikkusisko pääsi ylioppilaaksi 80-luvun alussa, niin silloin meillä kilisteltiin hienoja suomalaisia hedelmäkuohuviinejä, Elyseetä ja Kavaljeeria.


    • navettapiika

      Voileiväthän oli tuona aikana todellinen ykkösjuttu, jopa häissä oli pakolliset voileipätarjoilut. Maljoja ei ainakaan täällä maalla kilistelty. Tapa yleistyi vasta kahdeksankymmentä luvun loppupuolella. Voileivistäkin luovuttiin pitoruokina siellä kahdeksankymmentäluvun puolella. Voileipäkakut yleistyi vasta yhdeksänkymmentäluvulla.
      Ja nyt ollaan onneksi jo takaisin oikeassa ruuassa lihoineen, salaatteineen ja onneksi modernisoituina versioina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe