Kyselenpä itseäni viisaammilta: kuinkahan kauan säilyy avattu tahini eli seesamtahna (jossa ei ole lisä- tai säilöntäaineita)?
Tuntomerkkejä, milloin liian huonoa?
Onko tietoa onko siinä samat kalsiumarvot kuin seesamsiemenissä?
Mihin ruokiin olette käyttäneet?
Tahinista?
3
8309
Vastaukset
- Asafoetida
jääkaapissa melko pitkäänkin, mutta kuten kaikkien öljypitoisten ruoka-aineiden suhteen, eltaantumista tietysti tapahtuu. Kolme-neljä kuukautta ihan ongelmitta, varmaan pitempäänkin. Hajusta sen huomaa.
Minä lusikoin tahinia melko moniinkin ruokiin, jopa keittoihin, mutta pääkäytöt ovat hommus ja kylmät kastikkeet. Kasvispihveihinkin olen tainnut joskus laittaa. Valkosipulitahini ei ole hassumpi vegaaninen 'aioli': tahinia mahdollisimman vähän öljyisenä, puristettua valkosipulia, oliiviöljyä, suolaa.
Kalsiumarvot ovat ihan samat kuin siemenissä - mihinkäs se kalkki jauhaessa katoaisi. - Mie
Onkohan ravintoloissa ruokiin lisättävässä tahinikastikkeessa maitoa yms. maitotuotteita.
- Anonyymi
Juuri hain samaa tietoa itse ja löysinkin tiedon, että Urtekramin tahini säilyy avattuna 6 kk, K-kaupan tuotetietojen mukaan.
Tahini on Lähi-idän ruokiin kuuluva aines, jota myös kasvissyöjät käyttävät. Sellaisenaan ei mitään hyvää varsinaisesti, eikä sitä sellaisenaan taideta käyttääkään.
Tahini sekoitetaan ensin itsessään, koska siinä oleva öljy lilluu muuten kaikki siinä pinnalla (kuten maapähkinävoissakin). Sitten otetaan haluttu määrä sekoitetua tahinia ja sekoitetaan se jääkaappikylmään veteen, sitruunanmehuun ja mausteisiin, jolloin seos käy dippinä tai levitteenä pitaan tai mihin nyt keksii sitä laittaa. Lähi-idässähän ei mitään suomalaisten suosimia kermaviilipohjaisia dippejä käytetä juurikaan, vaan useimmiten juuri tahinia, tai sitten vaikka hummusta, jossa on perinteisesti myös tahinia yhtenä ainesosana.
Kun laitat Googeleen tai Tubeen hakusanaksi tahini tai tahina, luulisi löytyvän niin alkuperäsitä kuin suomalaistakin käyttövinkkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä611725- 1231344
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1271270- 1401064
- 101907
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten339849Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82734Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55664Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50653Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j65625