Tahinista?

menninkäinen

Kyselenpä itseäni viisaammilta: kuinkahan kauan säilyy avattu tahini eli seesamtahna (jossa ei ole lisä- tai säilöntäaineita)?
Tuntomerkkejä, milloin liian huonoa?
Onko tietoa onko siinä samat kalsiumarvot kuin seesamsiemenissä?
Mihin ruokiin olette käyttäneet?

3

7901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asafoetida

      jääkaapissa melko pitkäänkin, mutta kuten kaikkien öljypitoisten ruoka-aineiden suhteen, eltaantumista tietysti tapahtuu. Kolme-neljä kuukautta ihan ongelmitta, varmaan pitempäänkin. Hajusta sen huomaa.

      Minä lusikoin tahinia melko moniinkin ruokiin, jopa keittoihin, mutta pääkäytöt ovat hommus ja kylmät kastikkeet. Kasvispihveihinkin olen tainnut joskus laittaa. Valkosipulitahini ei ole hassumpi vegaaninen 'aioli': tahinia mahdollisimman vähän öljyisenä, puristettua valkosipulia, oliiviöljyä, suolaa.

      Kalsiumarvot ovat ihan samat kuin siemenissä - mihinkäs se kalkki jauhaessa katoaisi.

    • Mie

      Onkohan ravintoloissa ruokiin lisättävässä tahinikastikkeessa maitoa yms. maitotuotteita.

    • Anonyymi

      Juuri hain samaa tietoa itse ja löysinkin tiedon, että Urtekramin tahini säilyy avattuna 6 kk, K-kaupan tuotetietojen mukaan.

      Tahini on Lähi-idän ruokiin kuuluva aines, jota myös kasvissyöjät käyttävät. Sellaisenaan ei mitään hyvää varsinaisesti, eikä sitä sellaisenaan taideta käyttääkään.

      Tahini sekoitetaan ensin itsessään, koska siinä oleva öljy lilluu muuten kaikki siinä pinnalla (kuten maapähkinävoissakin). Sitten otetaan haluttu määrä sekoitetua tahinia ja sekoitetaan se jääkaappikylmään veteen, sitruunanmehuun ja mausteisiin, jolloin seos käy dippinä tai levitteenä pitaan tai mihin nyt keksii sitä laittaa. Lähi-idässähän ei mitään suomalaisten suosimia kermaviilipohjaisia dippejä käytetä juurikaan, vaan useimmiten juuri tahinia, tai sitten vaikka hummusta, jossa on perinteisesti myös tahinia yhtenä ainesosana.

      Kun laitat Googeleen tai Tubeen hakusanaksi tahini tai tahina, luulisi löytyvän niin alkuperäsitä kuin suomalaistakin käyttövinkkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      199
      11814
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5559
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2867
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      17
      2590
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      42
      2479
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2043
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1921
    9. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      38
      1775
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1747
    Aihe