Näin vähän oli jäätä tai jopa paljon vähemmän vain n. 400 v sitten koska nyt paljastuu jään alta silloin kasvanutta sammalta. Täten todistetaan, että nyt vain ollaan palaamassa takaisin silloin alkaneesta kylmästä eli jäätiköitymiskaudesta. Ei näin ollen syytä huoleen, sanon minä.
http://www.tiede.fi/uutiset/5070/400_vuotta_jaissa_olleet_kasvit_virkosivat
http://www.tiede.fi/uutiset/5070/400_vuotta_jaissa_olleet_kasvit_virkosivat
Vastaukset 7
Vanhimmat
"Tutkijat huomauttavat, että nyt on lakattava pitämästä jäätikön paljastamaa maata autiona alueena, jonka kasvillisuus on täysin riippuvainen ympäristön tulokkaista. Jään alla säilyy reservi, jonka olemassaoloa ei ole aiemmin oivallettu."
Kasvit tietää nää hommat. Jäätiköt kasvaa ja kutistuu. Kasvit ottavat kylmän viileästi vanhat reservit käyttöön jään sulettua, kun samaan aikaa huudetaan AGW:ta.
"Kasvit tietää nää hommat. Jäätiköt kasvaa ja kutistuu." Mut miksköhän se tuntuu olevan kaikkivoivalle ihmiselle niin kovin vaikeaa ymmärtää tätä tämän hetkistä sulamista. Ollaanko me niin tyhmiä, että ajatellaan, että kaiken pitäisi pysyä luonnossa ja ilmastossa entisellään. Että mikään ei saisi muuttua, ja jos muuttuu niin se on mukamas aina pahasta ja vahingollista.
Sellaisia me ihmiset vaan ollaan "kaikkivoipaisuudessamme".
Minkä mukaan voit varmasti sanoa, ettämuka tällähetkellä oltaisiin luonnollisten syklien mukaan menossa kohti seuraavaa jääkautta. Olisiko sinulla esittää asian todisteeksi jotain kättä pidempää. Jonkinlaisia hypoteeseja asian suhteen on toki esitetty, mutta mitään varmuutta asiasta ei ole olemassa. Ehkä sinä tiedät asiasta enemmän, siksi olen utelias.
Tuon ajatuksen taakse, että ilmaston pitäisi tällähetkellä viilentyä kohti uutta jääkautta, jos ihminen ei "tuprutteluillaan" sitä lämmittäisi, on helppo piiloutua. Koska mitään varmoja todisteita ei ole siitä, että oltaisiin ilmaston suhteen todella käännytty jo kohti seuraavaa jääkautta.
Maapallon globaali lämpötila kun voi nousta aivan luonnollisistakin syistä ilman ihmisen "tuprutteluakin". Se vaan tuntuu olevan asia, jota alarmistien on vaikea myöntää mahdolliseksi.
Olen niihin kyllä tutustunut. Ei niitten perusteella voi määrittää tarkasti milloin jääkausi alkaa. Jääkausien väliset lämpimät ajanjaksot kun eivät ole mitenkään identtisesti samanmittaisia. Se on ainoastaan varmaa, että seuraava jääkausi tulee taas vääjäämättä, mutta milloin, sitä ei pystytä tarkasti sanomaan. Se on valitettava totuus sen asian suhteen.
Jos sinulla on jotain tarkkaa tietoa seuraavan jääkauden alkamisajankohdasta, niin kerro ihmeessä meillekin!
Niin, mitä pahaa on lämmössä. Siis siinä lämmössä mitä oli 400 v sitten eikä silloinkaan ollut mitenkään ennätyslämmintä.
Jos olisi kylmää niin pysysipähän kalja kylmänä kesäterassillakin. Tosin taitaa harva toivoa kylmiä terassikelejä vaikka ns. lämpenemstä vastustaakin, vai ?