Toisin kuin Niskanen, geneetikko Luigi Luca Cavalli-Sforza Stanfordin yliopistossa (1994) sanoi, että saamelaiset osoitettiin geneettinen analyysi on 47,5% Mongoloid ja 52,5% kaukasidisen kanssa keskivirhe ± 4,9%. [24] Cavalli-Sforza sanoi Saamelaisten kaukasidisen puolella niiden DNA tuli "luultavasti Scandinavia", kun heidän Mongoloid puolella on "Siperian alkuperää". [25]
Vuonna 2004 Hitoshi Chiba (千叶 仁志 Chiba Hitoshi?) Et al. Department of Laboratory Medicine, Hokkaido University Hospital, Sapporo, Japani, suoritetaan "hiukkanen agglutinaation testit seerumin HTLV-I-vasta" on 400 etnistä saamelaisten onko heillä oli HTLV-I-vasta, joka linkittää ne Aasian Mongoloids ja ne todettiin, että saamelaiset olivat puutteellisia tämän vasta. [26] Chiba et al. päätellä, että jos saamen liittyivät Aasian Mongoloid, suhde olisi joko saada "kivikaudelta eikä Paleoliittikauden väestön" tai saame olisi pitänyt sekoittaa ryhmä, joka puuttui vasta. [26]
Mongolin vastaus
12
275
Vastaukset
Täällä on modernin genominlaajuisen tutkimuksen tuloksia saamelaisista:
http://www.elisanet.fi/alkupera/Saamegeenit.pdf
http://www.elisanet.fi/alkupera/Saamelaiset.html- Historia uusiksi
Muistitkos mainita lukijoillesi ettet ole ammattigeneetikko... jotta osaavat suhtautua juttuihisi riittävällä varauksella.
- ei päätä ei häntää
Homma menee naurettavuuksiin. Toisten nimimerkkejä käytetään herjaamiseen.
- jphäkkinen
Hyvä että teikäläistä nöyryytetään oikein kunnolla.
- ei päätä ei häntää
Homma menee naurettavuuksiin. Toisten nimimerkkejä käytetään herjaamiseen.
- Historia uusiksi
Turhaa valitat. Teikäläiselle tekee hyvää nöyrtyä.
Kuka tuo "teikäläinen" eli "ei päätä ei häntää" sitten on? Ilmeisesti tunnet hänet ja pidät häntä jotenkin ylpistyneenä? Katsopa muuten peiliin... :-D
- yurki1000
Palaan myöhemmin Mongoliaan, mutta nyt juuri muistin Radio Deistä kuultua: "46% maailman väestöstä on Aabrahamin jälkeläisiä."
1.Mooseksen kirja:
17:2 Ja minä teen liittoni meidän välillemme, minun ja sinun, ja lisään sinut ylen runsaasti."
17:3 Ja Abram lankesi kasvoilleen, ja Jumala puhui hänelle sanoen:
17:4 "Katso, tämä on minun liittoni sinun kanssasi: sinusta tulee kansojen paljouden isä.
17:5 Niin älköön sinua enää kutsuttako Abramiksi, vaan nimesi olkoon Aabraham, sillä minä teen sinusta kansojen paljouden isän.
17:6 Minä teen sinut sangen hedelmälliseksi ja annan sinusta tulla kansoja, ja sinusta on polveutuva kuninkaita.
17:15 Ja Jumala sanoi Aabrahamille: "Älä kutsu vaimoasi Saaraita enää Saaraiksi, vaan Saara olkoon hänen nimensä.
17:16 Ja minä siunaan häntä ja annan hänestäkin sinulle pojan; niin, minä siunaan häntä, ja hänestä tulee kansakuntia, polveutuu kansojen kuninkaita."
17:20 Mutta myös Ismaelista minä olen kuullut sinun rukouksesi; katso, minä siunaan häntä ja teen hänet hedelmälliseksi ja annan hänen lisääntyä ylen runsaasti. Hänestä on polveutuva kaksitoista ruhtinasta, ja minä teen hänestä suuren kansan.
22:15 Ja Herran enkeli huusi Aabrahamille toistamiseen taivaasta
22:16 ja sanoi: "Minä vannon itse kauttani, sanoo Herra: Sentähden että tämän teit etkä kieltänyt minulta ainokaista poikaasi,
22:17 minä runsaasti siunaan sinua ja teen sinun jälkeläistesi luvun paljoksi kuin taivaan tähdet ja hiekka, joka on meren rannalla, ja sinun jälkeläisesi valtaavat vihollistensa portit.
22:18 Ja sinun siemenessäsi tulevat siunatuiksi kaikki kansakunnat maan päällä, sentähden että olit minun äänelleni kuuliainen."
Suomi/Isaskar
http://www.ensignmessage.com/archives/finland.html
Suomen Vaakunan historiaa
"Näin heitä koskevat myös Raamatussa Israelista Jumalan antamat siunaukset. Tämä selittää mm. Englannin ja USA:n suuren mahdin ja näin meidän on helpompi ymmärtää myös se miksi Englanti ja USA niin voimakkaasti tukevat Israelia – onhan Israel heidän ALKU-kotinsa. Näistä heimoista on historian aikana syntynyt myös uusia kansoja (USA) ja kansojen yhteisö (johon kuuluvat mm. Australia ja Kanada jne). Iso-Britannian vaakunassa on lisäksi kultainen harppu, joka on Daavidin harppu. Kuningas Daavidin Harppu on Skotlannin vaakunassa myös mukana."
https://sites.google.com/site/suomenvaakuna/
SUKU PITÄÄ YHTÄ
https://www.afmda.org/
http://www.cmdai.org/
http://mdauk.org/
http://www.magendavidadom.org.au/
Israelin kadonneet 10 heimoa
http://jarmo10.org/kartat.htm
Suomi Raamatussa
http://www.britam.org/codesarticles/CodesFinland.html
Suomi Israel
http://evotuhat.files.wordpress.com/2013/02/savior.jpg
jyrki - mette.soderman
Iso-Britannian vaakunan harppu on Irlannin tunnus. Skotlannin vaakunassa harppua ei ole, Irlannin vaakunassa on. Harppu on Irlannin kansallissoitin, kelttiläisten bardien ja runonlaulajien soitin. Raamatun kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
Mesopotamialainen harppu, johon Raamatun tarina kaiketi viittaa, oli aivan erinäköinen soitin.- yurki1000
Kiitos Mette. Info vastaanotettu.
Mutta onko Raamattu annettu meille pelastukseksi?
paz
jyrki
- perusongelma
Jotkut esihistorian "tutkijat" pitävät totena kaikkea aikojen kuluessa syntynyttä informaatiota ja siitä tehtyjä tulkintoja, jos ne vain istuvat heidän omaan näkemykseensä. Raamatun kirjaimellinen tulkitseminen menee parhaiten läpi maissa, joissa koululaitos on heikko.
- yurki1000
Pyydän esittämään lähdetietosi.
jyrki
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532345Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖271432Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt571143Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut871116Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me1821081- 101997
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.13950- 68913
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos23868Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu11863