Sopiva kalorimäärä varhaisteinille?

kuraged

Hei. Olen 13 -vuotias tyttö, pituutta n. 163 ja painoa 43kg. Kysyisin viisaammiltani, mikä olis sopiva kalorimäärä per päivä? Syönkö liian vähän, kun päivän kalorisaaliiksi tulee päivittäin 250 - 350 kcal? Syön kolme kerta päivässä, kasviksia/hedelmiä joka aterialla, nälkä ei oikeastaan ole ollenkaan ja silti vatsa pömpöttää. :/ Liikuntaa tulee yleensä n. 30 - 120 min päivässä.

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaalimaan vartia

      http://kiloklubi.fi/
      http://www.tohtori.fi/?page=3669620&id=1884695#Kävely
      Sä poltat jo lihaksia ja luuta tuohon liikkumisen, sillä n.1700 kcal menee sinulla vuorokaudessa ilman kasvun tuomaa lisä kulutusta.
      Onneksi se vähäinen kulutus vaikuttaa myös aivoihin ja et huomaa että sinusta tulee sellainen vajaa tai oikeammin vihannes.
      Onnea valitsemallasi tiellä.

    • 170 cm/58 kg

      Sanoisin että perusaineenvaihduntasi vie jo 1400 kcal, vaikka et tekisi mitään muuta kuin nukkuisit.
      Luulen että olet laskenut kalorimäärät väärin. Jos söisit pidemmän aikaa vain 250-350 kcal päivässä olisit kuollut nälkään jo aikaa sitten.

    • vierailija11

      Ex. anorektikkona olen kohtuu varma, että itselläsi on lähtenyt mopo käsistä. Eikö vanhempasi valista syömishäiriön tappavuudesta? Murrosikäisen energiantarve riippuu sukupuolesta, liikkumisesta ja perusaineenvaihdunnasta. Kyllä sen tuntee, kun saanti on liian vähäinen. Olet luultavasti laskenut saantisi päin prikkalaa (laskitko napostelut yms. huomaamattomat syömiset, juomat yms.). Normaali 1800-1900kcal lienee aika oikea kokoisellesi ihmiselle, mutta aluksi kannattanee nauttia energiaa maltillisemmin.

      Sitten se ikuinen laihdutusvimma ja lihavuuden pelko...noh, itselläni vielä kovin vahvana kummittelee, ja tästä syystä olenkin toisinaan ahminut ja oksennellut ruokaa syyllistävin seuraamuksin. Jos haluat pelastautua bulimialta, unohda kauneusihanteet ja ala arvostamaan itseäsi. ÄLÄ VERTAILE kavereihin, julkkiksiin tai malleihin itseäsi. Tosin tosi vaikeaa. TSEMPPIÄ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe