Faradayn häkki perustuu siihen että häkin seinien sähkövaraukset kumoavat ulkoa päin tulevat sähkövaraukset. Mutta eihän kännykän toiminnalla (radioaallot) ole mitään tekemistä sähkövarausten kanssa.
Miksi kännykkä ei toimi Faradayn häkissä?
13
3925
Vastaukset
- Heh !
No, eiköhän ne radioaallot sentään ole sähkökentän(kin) värähtelyä.
- jj4h
Uskoisin että häkin pitää olla valmistettu aineesta joka muistuttaa radioantennien koostumusta. Silloin häkki itse toimii vastaanottimena ja kumoaa signaalin itsensä ulkopuolella. Jos se on valmistettu metallista josta radioantenneja ei normaalisti voi rakentaa, kännykkä toimii normaalisti.
- kjjkjkbökbö
Älä usko.
Sähkömagneettinen kenttä maadoittuu melko tehokkaasti faradin häkin kautta. Riittää, että aine on johtavaa ja häkin silmien koko on selvästi lyhintä aallonpituutta pienempi. - Laskee,
kjjkjkbökbö kirjoitti:
Älä usko.
Sähkömagneettinen kenttä maadoittuu melko tehokkaasti faradin häkin kautta. Riittää, että aine on johtavaa ja häkin silmien koko on selvästi lyhintä aallonpituutta pienempi.Kyllä se kännykkä toimii myös Faradayn häkissä. Tosin puhelun vastaanottajan ja siirtoverkon on sijaittava samassa häkissä.
Aloituksessa ehkä hieman erheellisesti viitattiin sähkövarauksiin, kun tässä tapauksessa on kysymys sähkömagneettisista aalloista.
- säteilysuojausheebo
Herra häkkikundi Faradayn on kuitenkin syytä olla huolellinen häkkiään rakentaessaan, sillä ilmanvaihtokanavat, seinien saumat, ovet ja oviaukot sekä verkkosähköliittymä vaativat erikoista huomiota.
Sellaisia häkkejä kyllä rakennettaneen ihan meillä Suomessakin.- öjhbjhbljhbljb
Nyt taidat puhua EMP suojasta. Sen rakentamisessa pitää olla nimenomaan läpivientien kannalta huomattavasti tarkempi kuin pelkän Faradyn häkin. Esimerkiksi Euroshield valmistaa standardikopeista mittatilaustöihin. Tai valmisti ainakin kun itse olin työelämässä.
- vaikeat läpiviennit
Juu, jos herra Faraday haluaa ajaa partaansa sähkökoneella häkissäään niin eihän niitä verkkosähkön johtoja voi molempia kytkeä kiinni häkkiin kun siitä tulisi oikosulku. Ja jos ainakin toista johtoa ei suojata hyvin niin säteilyä voi vuotaa ulos ja sisään sitä kautta.
- Esi EMP
vaikeat läpiviennit kirjoitti:
Juu, jos herra Faraday haluaa ajaa partaansa sähkökoneella häkissäään niin eihän niitä verkkosähkön johtoja voi molempia kytkeä kiinni häkkiin kun siitä tulisi oikosulku. Ja jos ainakin toista johtoa ei suojata hyvin niin säteilyä voi vuotaa ulos ja sisään sitä kautta.
EMP-tiloissa paksusähkö tuodaan sisään erotusmuuntajan ja suodattimen kautta. Sama riittää varmasti myös Faradayn häkissä.
- toimii tttt
Auto muodostaa faradayn häkin ja autossa toimii kännykkä mainiosti!
- Faraday ei-automies
Autossa yleensä on lasista tai laminaatista tehtyjä ikkunoita jotka eivät ole osa Faradayn häkkiä. Ilmanvaihto ja ovetkaan tuskin ihan täyttävät sellaisen häkin vaatimuksia.
- bumb
bumb
- fdsfgs
Toimiiko kompassi? Entä saako radiomastot aikaan häiriöitä kompassissa?
- Ex Mastomiäs
Jos lähellä on riittävästi rautaa, kompassi häiriintyy. Jos aiot suunnata radiomastossa olevaa antennia kompassisuunnalla, on syytä mennä melko etäälle mastost. Pelkkä rautamalmi maastossa voi aiheuttaa kompassin näyttöön poikkemaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624312Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551813Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141523Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381287Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 78904
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168833Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791