musta
tiedettä ei pidä rahoittaa lyhyillä isoilla määräaikaisrahoituksilla, koska se johtaa kyynärpäätaktikointiin ehkä monilla ja huonoon ilmapiiriin ja rahalliseen ja ammatilliseen kateuteen. Eikä mitään huippututkimusyksiköiilä, koska äskeisten lisäksi: rahalla ei saa huippuideoita, koska huippututkimusyksiköillä on varmaan vain erona raha muihin yksiköihin.
lyhyesti: pitkiä rahoituksia tieteilijöille, jos niitä halutaan, eli yksi rahoitus kattaa monta tutkimusta.
Sitten vielä: huippututkimusyksikköajattelu johtaa lyhytnäköiseen tutkimukseen ja sen kautta huonoon opetukseen ja myös siksi se on huono.
tieteestä
2
108
Vastaukset
- 1117
lisäksi, olisi ihan kelpo, että rahaa ei tarvitsisi hakea niin usein.
on kyllä huono, että yksi luova tutkija saa paljon enemmän rahaa työstään kuin toinen samalla aiheella. Se johtaa siihen, että taitamattomien palkkaa nostetaan ja tai luovien madalletaan. taloudellinen eriarvoisuus on suuri haitta, koska he ovat samassa aiheessa ja samalla korkeudella työnjaossa.
taloudellinen eriarvoisuus ei olisi niin huono, jos jompi kumpi tai molemmat työnjaon ja aiheen samanlaisuudesta eivät olisi samat.
tulonjaon eriarvoisuuus on etenkin huono silloiin, jos ammatilliset ominaisuudet ovat heillä samat. - 11117
tulin kyllä katumapäälle äskeisistä viesteistä. matikka on ehkä ainoiita kunnon tieteitä. kemia on siitä huono, että sen avulla keksitään ehkä huumeita.
ihan turhaan laitoin nuo viestit, parempi lopettaa lähes kaikki tieteet, koska esim. tieteet johtavat itsekkyyden toteuttamiseen erilaisilla keksinnöillä, kuten elokuvat, musiikki, herkkuruoat jne.
eli silloin haluaa itsekkäästi omia maksimaalisesti itselleen mahdollisimman paljon noita keksintöjä ja herkkuja. ja raha on omimisen väline.
omaisuudesta muodostuu ikävä status, joka johtaa harhakuvitelmiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943732
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli453114Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.972719Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572410- 612388
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172357- 1252335
Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212264Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212203- 642070