Elikkäs joo, haluisin tietää maailman kylmimmän ja kuumimman aineen nimet&lämpötilan. Olin jostain lukenu jotain että ''jos upotat varpaas nestemäiseen typpeen niin se napsahtaa poikki'', ja aattelin että on varmaan kylmää. mutta sitten se kuumin aine, eikö se ole jokin plus 200 astetta? Jostain kirjasta olin lukenu mut en enää muista MITÄÄN
Vastaukset 6
- termodynamisti
Taitaa mennä fysiikan alaan.
- vaneri
oho :D no sori ny vaan jos en oo sukuu Einsteinille
- en ole Albert Yxkivi
Aika kylmää löytyy ilmakehästä jo muutamien kymmenien kilometrien korkeudesta. Noin tuhannen asteen kuumaa magmaa eli sulaa kiveä löytyy paikoitellen maankuoresta ihan pinnaltakin. Maapallon ytimessä pitäisi oleman muutaman tuhannen asteen lämpötila.
- vaneri
no kiitos vaan mutta ei auttanut yhtään
- 9+15
Eihän aineilla ole mitään max kylmiä tai max kuumia lämpötiloja. Ainahan aineiden lämpötila on sama kuin ympäröivän tilan lämpötila. Jos huoneessa on 25 astetta, niin kaikki aineet pyrkivät tasaamaan lämmön samaan. Siitäkin huolimatta, että 25-asteinen rauta tuntuu kylmemmältä kuin 25-asteinen puu.
Aineiden olomuoto muuttuu lämpötilojen mukaan, kuten vesi 100 astetta höyrystyy, siis muuttuu kaasuksi, ja periaatteessa 0-asteessa vesi alkaa jäätyä.
Sama on muillakin aineilla, niiden vastaavat lämpötilat ovat vain jotain muuta, esim. rauta alkaa sulaa 1000 asteessa, ja vaaditaan vissiin toooodeeellla kuumaa, että se alkaisi höyrystyä.
Nestemäinen typpi on kylmää siksi, että se on jäähdytetty sellaiseen lämpötilaan, että se esiintyy nesteenä, siis -209... -195 asteen alueella, kunnes tullaan lämpötilaan -195 astetta, typpi alkaa kiehua ja muuttua kaasuksi. Sen jälkeen se alkaa lämmetä kaasuna. Esimerkiksi ilmakehässä on typpeä 78%, siis suurin osa hengittämästäsi aineesta, eikä se silti mitenkään kylmää ole.
Selvensikö? - 1234+5678
Tuoltahan ne löytyvät:
http://en.wikipedia.org/wiki/Margaret_Thatcher
http://www.youtube.com/watch?v=drJoWMn0nlE
http://en.wikipedia.org/wiki/Mae_West
http://www.youtube.com/watch?v=qVrfHXnUJFc
Itse voit päätellä, kumpi noista on se kylmempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.381894- 102875
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei186676- 80670
- 50635
- 65625
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 62606
- 35604
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48567