Kaurapuuro vs. ruisleipä aamupalana?

kumpaa...?

Kumpaa suosittelisitte, lähinnä kaloreilla ei ole väliä, mutta jos olisi proteiinia hyvin, niin olisi hyvä :). Eli kaurapuuroa vai ruisleipää, jossa on tonnikalaa / kinkkua, muutama siivu tomaattia, sama kurkkua ja pari siivua suolakurkkuja, ja leivä on voideltu maapähkinävoilla.

Vai olisiko ruispuuro vielä terveellisempää? Ja olisiko mahdollista, että kaurapuuro / ruispuuro auttaisi vatsan pömpötykseen, sillä se on myös ongelmani tällä hetkellä. Vai voiko se johtua runsaasta veden juonnista?

Ja mitä terveellistä suosittelisitte kaura-/ruispuuron seuraksi? Marjat ainakin ovat hyviä.

6

654

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuroa

      Kaurapuuro on hyvää aamulla, sillä ei kolestrodit nouse.

      • BääBää

        Onnitteluni, olet lammas.


    • putrooo

      No eihän puurosta proteiinia saa mutta se on muuten varraton aamupala. Aamulla tarvitaankin hiilaria kun yön jälkeen on sokerit alhaalla ja pitää päästä liikkeelle.
      Jos proteiinia kaipaat syö keitetty tai paistettu muna puuron lisäksi tai raejuustoa.

    • puuroa

      Puuron hyödyt ja proteiinin saat yhdistettyä keittämällä puuroa kvinoasta, amarantista tai tattarista. Voit laittaa puuron päälle myös raejuustoa marjojen lisäksi.

      Veden juonnista vatsan pömpötys tuskin johtuu, päinvastoin. Voit lisätä puuroon leseitä, jos vatsa ei toimi kunnolla. Jos turvotuksen lisäksi on muitakin vatsaongelmia, voi kyse olla gluteeni-intoleranssista tai keliakiasta. Sokeri ja ydinvehnä (raffinoitu, valkoinen vehnäjauho) aiheuttavat helposti turvotusta.

    • Kumpikin käy

      Molemmat on hyviä aamupalavaihtoehtoja.Lisäksi kasviksia,marjoja,hedelmiä ja
      tuoremehua.

      • Kumpikin käy

        Joo ja vaikkapa jogurttia,viiliä,rahkaa,raejuustoa ja kinkkua,jos proteinia tarvii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      127
      1803
    2. 120
      1325
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1120
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1019
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      56
      982
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      950
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      245
      933
    8. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      799
    9. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      796
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      179
      770
    Aihe