Halpaa ruokaa

kiitos kaunis!

Eli kysyisin tällaista, että mitä helppoa, riittoisaa ja halpaa ruokaa voisi valmistaa ? Kaupoissa tuntuu kaikki olevan niin kallista nykyään, yhteen ruokaan menee keskimäärin 10-15e ja se riittää yleensä n. Kahdeksi päiväksi kahdelle syöjälle. Helposti tulee myös ostettua n. 60e ostoksia, ja silti tuntuu ettei mukaan tarttunut yhtikäs mitään vaikka pusseissa olisikin runsaasti kasviksia ja hedelmiä. Olisi kiva jos jakaisitte jotain halpojen ja riittoisien ruokien reseptejä, joista saisi vähän vinkkiä tulevaisuuden varalle :)

ps. Talosta ei löydy pataa, vuokaa tai vastaavaa, joten pataruoat ja makaroonilaatikot on poissa laskuista valitettavasti /:

7

545

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaluuta

      Ensin kannattais vierailla vaikka kirppiksellä tai kierrätyskeskuksessa hankkimassa keittiön perusvälineet, eli iso kattila, paistinpannu, uunivuoka, ruokailuvälineet, pari hyvää veistä, paistinlasta, kauha, vispilä, jokunen kulho ym.
      Näistä paikoista löytää ihan eurolla tai parilla hyviä välineitä.
      Keitot tulevat kaikkein edullisimmiksi valmistaa. Siis laatikkoruokien lisäksi.
      Kun hyödyntää poistohintoja liha-kala-makkara-jauheliha ja kanaostoksissa niin pääsee hyvään alkuun. Perustava kauppalista kannattaa aina rustata mukaan mutta ostaa sitten edullisia tuotteita myös pakastettavaksi jos niitä löytyy. Jos ei löydy poistohintaisia niin ei ole pakko ostaa juuri jauhelihaa tai pihviä vaikka se lukisi kauppalapussa.
      Muutama peruna kuorittuna, pussi pakastevihanneksia, pussi pakastekeittojuureksia, pari-kolme liemikuutiota, mustapippuria, oreganoa tms, reilusti vettä ja pitkä roiskaus ketsuppia kiehumaan.
      Pannulle paistumaan lenkkiä, nakkia tai jauhelihaa. Ei ole pakko laittaa koko paketillista vaan vähemmälläkin selviää. Nämä kattilaan kun muut ainekset kiehuvat. Halutessa voi lisätä kourallisen tummaa makaronia.
      Keitellään kypsäksi ja nautitaan hyvän leivän kanssa.
      Uudet perunat ovat nyt tosi edullisia. Niiden seuraksi ei ihmeitä kaipaa. Vähän voita tai margariinia syödessä. Keitettyä tai paistettua kananmunaa, silliä purkista tai tonnikalaa. Salaattia.
      Tavallisesta tummasta makaronista ja keitto- tai palvikinkusta tai kalkkunasta saa maukkaan pasta-aterian.
      Jos käyttää leikkelettä se suikaloidaan, mutta jos tykkää valmiista suikaleista niin ne vain ropsaistaan pannulle missä on liraus öljyä. Sipuli silputaan mukaan paistumaan ja halutessa yksi valkosipulin kynsi.
      Vähän jauhoja ripotellaan suikaleiden päälle, ehkä 2 rkl. Käännellään sekaan ja lisätään maitoa ennen kuin jauho ehtii ruskistua. Mausteita maun mukaan. Esim. aromisuolaa, provencen yrittseosta tms sekä pippuria. Pari lusikallista tavallista tuorejuustoa. Kiehautetaan ja lisätään kypsän, valutetun makaronin sekaan.
      Kai teillä on uunipeltejä. Syvä uunipelti käy paremman puutteessa vaikka matalana vuokana. Kyllä siinä hätätilassa paistaa makaronilaatikon tai perunasipuliseoksesta ja kalasta kalavuoan.
      Jos ostatte einesruokia mitkä on alumiinivuoassa niin älkää heittäkö vuokia roskikseen vaan peskää ne ja käyttäkää uudelleen. Alumiinikertakäyttövuokia saa myös kaupasta mutta turha maksaa niistä koska kestävän ja pestävän voi löytää halvemmalla.

      • kokomac

        "tonnikalaa" Tonnikala EI ole halpaa, ei edes se purkissa myytävä perkuujäte joka ei ole edes eläessään ollut tonnikala.


    • marttaillen:)
    • marttaillen
    • 7+18

      Mene ostamaan se pata ja vuoka. Patoja on monenlaisia, käyttökelpoisin lienee (emaloitu) valurautapata, toimii uunissa, liedellä ja vaikka kiukaan päällä tai nuotiossa. Paras vuoka on rosterinen, Ikeasta saa edullisia.

      Helppoa, riittoisaa ja ihan hyvääkin ruokaa voi toki valmistaa ilmankin noita. "Risotto", eli tuollainen suomalainen riisi-jauheliha-vihannespussi sotku on helppoa, halpaa ja täyttävää. Hyvät mausteet ja soosit lisäksi, niin tulos on, jos nyt ei herkullista, niin ainakin ihan kelvollista arkiruokaa.

    • sesongit

      Yksi olennainen asia, jonka luulisi olevan useammalle itsestäänselvyys on se, että suosii kauden kasviksia. Eli esim. talvella juurekset ja kaali ovat edullisia ja silloin unohdetaan kauppaan ne ulkomaiset (/kasvihuone) tomaatit ja kurkut. Ruoka rakennetaan sen pohjalta, mitä on edullisesti saatavana, ei fiiliksen ja omien mielihalujen. Aika paljon jää silti liikkumavaraa. Kannattaa vertailla hintoja. Kaappiin on hyvä hankkia kunnon varasto kuiva-aineita (jauhot, mausteet, hiutaleet, pavut...) ja jos on pakaste niin hyödyntää se. Silloin ei tule tilannetta, että kaapissa ei ole yhtään mitään, vaan jotain ruokaa saa aina aikaiseksi. Itse teen suuren määrän keittoa tms kerralla ja pakastan osan, jolloin ei tarvitse edes kokata joka päivä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      152
      4071
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      401
      3164
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2088
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1748
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1158
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1003
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      995
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      901
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      52
      872
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      859
    Aihe