Tieteen paradigmamuutos

kemisti1

Paradigmamuutos vanhasta uuteen aiheuttaa aina muutosvastarintaa. ToEbi:n tullessa tunnetuksi, vanhan tieteen harjoittajat ovat täysin sivuutttaneet mullistavan teorian vaikka itsekkin tietävät sen olen SE TOE.

Aivan kuten Internet-vallankumous aikoinaan toi tiedon jokaisen ulottuville, tuo ToEBi tieteen jokaisen käsille. Enäää ei tarvitse tiedettä tehdäkseen opiskella turhaan kymmeniä vuosia yliopistolla ja tehdä turhia kokeita hämärissä laboratorioissa.

ToEBi:n avulla voi jokainen tavis olla tieteen keihäänkärkenä ja hymyillä itsekseen kun akkuporakone pärisee ja verhot heiluvat.

5

83

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kevät123

      Selkeästi ToEbi:n saadessa yleistä hyväksyntää maailmalla, niin pöksyt tutisevat Sysksyllä ja kumppaneilla.

      • Heh !

        >

        Mutta eihän tuollainen vammailu mitään yleistä hyväksyntää ole saanut - eikä tietenkään tule saamaankaan.


    • Heh !

      >

      Kyllä vaan.

      Ja tosiaan, amatöörit vastustavat "uusia" tieteellisiä paradigmoja vielä yli sadan vuodenkin kuluttua. Tähän kuuluu mm. suhteellisuusteorian vastustaminen, kvanttimekaniikan väittäminen vääräksi yms.

      >

      Mutta eihän tuollainen ad hoc -vammailu tietenkään voi tulla tunnetuksi.

      >

      Mutta eihän tuo huuhaapaska ole mitään tiedettä. Miten epätieteellinen vammailu voisi tuoda tieteen jokaisen ulottuville ?

      >

      Hah, tämä oli varmaan jo itseironiaa: tuo verhojen heiluttelu on yksi säälittävimmistä vammailuista.

    • teeggari

      Nyt se laski valon taittumisen auringon gravitaatiokentässä. On se tosimies!

    • Mr. Hylsyavain on aivan oikeassa. Vallitsevien luonnontieteellisten paradigmojen alaisuudessa ei kehittelemänsä Theory of Nothing by Delusions ole tiedettä lainkaan. Ainoa toivo on, että tieteen paradigmat muuttuvat siten, että luonnontiede lakkaa olemasta kokeellista ja havaintoihin perustuvaa. Kun tieteellinen metodi hylätään ja sen tilalle otetaan ToEbista tuttu stetson-menetelmä eli havaintojen ja johtopäätösten vetäminen hatusta, alkaa myös ToEbi olla tiedettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1499
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      345
      1269
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      33
      1066
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      327
      1017
    5. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      60
      939
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      136
      904
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      821
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      195
      728
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      625
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      583
    Aihe