Eroa kirkosta-sivustoa ylläpitävät vapaa-ajattelijat tiedottavat vähän väliä lehdille, että "Tänään kirkosta erosi meidän kauttamme XXX-määrä ihmisiä, ja suurin osa heistä kertoi syyksi Päivi Räsäsen".
Miten se voi olla mahdollista, kun Eroa kirkosta-sivustolla olevissa kaavakkeissa ei pyydetä kertomaan mitään syytä eikä niissä ole edes paikkaa palautteen antamiselle? Miksi vapaa-ajattelijat valehtelevat?
Tässä malliksi heidän kaavakkeensa:
https://www.eroakirkosta.fi/static/erolomakkeet/ero-yksin.pdf
Miksi vapaa-ajattelijat valehtelevat?
15
119
Vastaukset
- 1 2 3 4
Eihän sitä syytä nyt henkilötietojen lomassa kirkolle lähetetä, vaan kysytään anonyymisti erillään henkilötiedoista erotietojen jälkeen.
- waset
Eroilmoituksen yhteydessä ei kerrota syytä,sensijaan on toinen sivusto
jossa syyn voi kertoa. Hyvää yötä.- ???
Mikä sivusto?
- rautalankaako?
Miksi uskovainen syyttää valehtelusta toisia,jos ei itse havaiste kuinka asia
on?
Maistraatti ei kerää eikä tilastoi kirkosta eroamisten syitä,pitäisi tuo kyllä
ymmärtää ihan ilman selityksiä. Mutta tuliko tämä asia nyt aloittajalle selväksi? - ???
rautalankaako? kirjoitti:
Miksi uskovainen syyttää valehtelusta toisia,jos ei itse havaiste kuinka asia
on?
Maistraatti ei kerää eikä tilastoi kirkosta eroamisten syitä,pitäisi tuo kyllä
ymmärtää ihan ilman selityksiä. Mutta tuliko tämä asia nyt aloittajalle selväksi?Miksi syyttelet minua uskovaiseksi? Siksikö, että olen agnostikko, joka en kuulu teidän vapaa-ajattelijalahkoonne? Kerro nyt, miksi vapaa-ajattelijat VÄITTÄVÄT että eroajat kertovat syyn, kun eroajat eivät sitä edes PYSTY kertomaan? Pitääkö minun vääntää se asia sinulle rautakangesta?
- älä valita
??? kirjoitti:
Miksi syyttelet minua uskovaiseksi? Siksikö, että olen agnostikko, joka en kuulu teidän vapaa-ajattelijalahkoonne? Kerro nyt, miksi vapaa-ajattelijat VÄITTÄVÄT että eroajat kertovat syyn, kun eroajat eivät sitä edes PYSTY kertomaan? Pitääkö minun vääntää se asia sinulle rautakangesta?
Jos lukisit tämän säikeen vastauksia, niin tietäisit.
- Assgg
??? kirjoitti:
Mikä sivusto?
Ei ole totta, voi olla tosissaan tämäkin kysymys?
Sivusto on http://www.eroakirkosta.fi/ ja
http://www.eroakirkosta.fi/erolomake
täytön jälkeen kysyy vapaaehtoisen palautteen.
- Eiiao
Kannattaisi edes hieman tutkia asiaa ennen moista hölmöä kysymystä.
Eroa kokeeksi kirkosta niin näet miten lomake toimii. - Uskonasia
Tuon kaavakkeen kun kopioi ja postittaa niin kukaan ei tiedä syytä miksi eroaa.
Anonyymikysely on huijausta, niitähän voi tehtailla miten haluaa. Ei niitä mikään puolueeton taho valvo. Valehtelemattomuus jää uskonasiaksi. - ltkt
Tuo on tavallinen postinkautta tapahtuva kirkosta eroaminen eikä siinä kysytä syytä eroamiseen. Syy kysytämään nettin kautta tapahtuvassa eroamisessa. Syyn antaminen on vapaaehtoista. Se kysytään kirkosta eroamisen jälkeen eikä sitä liitetä henkilötietoihin, vaan se annetaan anonyymisti.
- kyllä sen voi kertoa
Miksi valehtelet ettei syytä kysytä? Sen saa kertoa erorutiiniin lopuksi jos haluaa.
Tuota PDF-lomakettahan ei tarvita kun aikuinen ihminen eroaa, paitsi ilmeisesti parissa maistraatissa, jotka ilmeisesti edelleen kieltäytyvät noudattamasta eroakirkosta.fi kautta tehtyä sähköistä eroanomusta. - Voi huokaus
Voi hyvä ihme taas. Syytetään toisia valehtelusta, kun ei itse tajuta ottaa asioista selvää. Täytä huviksesi se erolomake netissä, niin huomaat, miten se toimii.
- Atte von Ateisti
Tarkoitushan on että erotaan Vapaa-ajattelijoiden kautta eikä kopioida kaavaketta ja lähetetä postitse. Postitse lähetettäessä vapaa-ajattelijat eivät pääisi eronneen tietoihin käsiksi eikä pitämään niistä luetteloa.
Luettelo olla pitää eihän muutoin voi taistella taantumusvoimia vastaan tehokkaasti. - poliisimisterikkö
Naiset asialla: tiukkaa tivaamista ja epävarmaa vastaustekniikkaa. Sitä saa, mitä äänestää.
Raamatussa kyllä lukee näinkin: "Hullukin käy viisaasta, kun on vaiti." [san]
Tämän paikan, kun vielä naisetkin sisäistäisivät, koska kaikkea ei kannata sanoa ääneen vielä nykyäänkään. On olemassa yhteiskunnallista avoimmuutta ja avoimmuutta, joita ei kannata sekoittaa samaksi asiaksi.
http://www.youtube.com/watch?v=syYWL7R9cXw&feature=c4-overview&list=UU6lFsKJmBp_gHTl54X7oVjg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604516Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt352069Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1591455- 1641436
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti481422Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2531214Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1881137- 2031102
- 801017
- 61978