Taloustiede olettaa, että:
1) Hyodykkeet (tavarat ja palvelut) ovat homogeenisia
2) Markkinat ovat tasapainossa
3) ilmiöt ovat deterministisiä ja lineaarisia
4) Ceteris parisbus pätee eli selittäjät ovat keskenään riippumattomia
5) Talousagentit ovat rationaalisia ja hyötyään maksimoivia tahoja
Voidaanko näitä taloustieteen perusolettamuksia pitää realistisina? Voidaanko niistä johdetuilla malleilla selittää, ennustaa ja kontrolloida taloudellisia ilmiöitä?
Onko taloustiede todellisuudessa tiedettä lainkaan?
7
192
Vastaukset
>>Onko taloustiede todellisuudessa tiedettä lainkaan?
- 5+20
Minäkin vähän epäilen että ei ole.
Tai taloustiede tutkinee ihmisiä, jotka luulevat perustaskulaskimen tietävän kaikki maailman asiat.
Eli että perustaskulaskimessa on se logiikka, jonka avulla todistetaan asioita TOSI/EPÄTOSI jommaksi kummaksi. Jos taskulaskin kertoo että raha lisääntyy, on saatu todiste että asia mitä tutkittiin on TOSI.
Taloustiede voisi olla tämän perustaskulaskin-logiikan tutkimista.
Maailmaa ei voi yksinkertaistaa tilitapahtumiksi, mutta kuitenkin sitä tehdään, ja taloustiede tutkii näitä maailman yliyksinkertaistajia.
Taloustiede yrittää saada maailman yliyksinkertaistajille sovellettavaksi tietoa, että kuinka he voivat jatkaa yliyksinkertaistamistaan.
Logiikka, joka ei päde reaalimaailmassa, sitä tutkitaan ja tutkimuksista sovelletaan tietoa tämän epäpätevän logiikan käyttäjille.
Minusta nämä rahaantuijottajat ovat kuin häntäänsä jahtaavia koiria. En voi uskoa että ainakaan tämä rahaantuijottaminen tulee enää kauaa jatkumaan, tieteen kehitys ajaa sen ohi, sitten kun tiede kykenee selittämään että miksi maailmaa ei voi yksinkertaistaa rahaan tuijottamiseksi.
Tai rahaantuijottajat ovat niin tyhmiä, että samalla tulee selvitettyä tyhmyyden olemus. Tiede tulee päästämään meidät tyhmyydestä, samalla kun se päästää meidät rahaantuijottamisesta. - 20+20
Jumala loi taloustieteilijät siksi ettei säätieteilijöillä olisi alemmuuskompleksia.
- vilosovi
Taloustiede on yhteiskuntatiede, joka on 70-luvun alusta pyrkinyt voimakkaasti luonnontieteen asemaan (luonnolliset markkinat toki vanhempi juttu, mutta metodologian tasolla). Perusolettamuksia ei voi yhteiskuntatieteellä olla, vain erilaisia teorioita ja tilastoja/malleja, joiden avulla voidaan tehdä valistuneita arvauksia.
Taloustiede on aina myös politiikkaa ja filosofiaa. Oikeistolainen talouspolitiikka on saavuttanut pragmaattisen tieteellisen aseman, siinä missä esim. keynesiläisyys on "alennettu" politiikan asemaan. Toisin sanoen ihan sama kuka on vallassa, niin aina tehdään oikeistolaista politiikkaa. Ainakin talous sellaista ja politiikassa päätökset tehdään tällä hetkellä talous edellä. Rautalankamalli siis edellinen. - ekonomisti krp
-- talous tieteen perustana voidaan pitää sitä homoa ,joka muinoin möi siskoansa
huorana porttolassa, ansaitakseen lohta leivän päälle -- asiakaskunta koostui pääosiltaan hänen omista homokavereistaan. -- siis kun tutkit porttolalaitoksen historiaa aivan varhaisista vaiheista asti , sulle kyllä selviää millaisesta tieteestä on todellisuudessa kysymys. - get rid of these
Taloustiede on juutalaisten keksinnöstä, korkojen käytöstä, johtuva sairas malli,ihmisten rehellisyyden geenien vastainen luomus.
Korot ovat luoneet riistokulttuurin, jossa tekemättä mitään hyödyllistä, saadaan maallista mammonaa ja valtaa.
Epärehellisyys peitellään nimellä talouspolitiikka.
Talouspolitiikka neoliittisessa maailmassa, jonka perusteet ovat vielä miljoona vuotta meidän aivoissa, on että vaihdetaan tuotteita, ja kumpikin on onnellinen.
Mustalaiset ja juutalaiset, nuo eripuran tuottajat, ovat heimoina keksineet kusetuksen. Eivät pärjänneet eloonjäämistaistelussa muuten.
En ole natsi, vaan vapaa ajattelija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892638Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2031668- 1161600
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411461Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641222Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761015- 56979
- 45867
- 64864
- 61835