Nykyinen Ruotsi kuului "viikinki"ajalla (n. 800-1050) Suomeen eli Kvenlantiin: http://www.emersonkent.com/images/maps/europe_814.jpg
Yllä oleva kartta, jota käytettiin kouluissa niin USA:ssa kuin Euroopassakin, on epätarkka: Goottien/sveojen asuttama alue oli todellisuudessa pienempi ja sijaitsi etelämpänä.
Alueella ei ole edes omaa nimeä. Sveanmaata ei ole koskaan ollut olemassa.
Vuonna 990 ilmestyi sitten katolisen kirkon historiankirjoitukseen Goottien maa (Gauthiod). Gootit epäilemättä olivat rantautuneet tuolloiseen Suomeen/Kvenlantiin vasta hiljattain.
Goottien maan ensimmäinen hiippakunta perustettiin v. 990 maan pääkaupunkiin Skaraan. Se toimi Hampurin arkkipiispan alaisena hiippakuntana vuoteen 1104 asti.
http://www.newadvent.org/cathen/16074b.htm
Vuoteen 1250 asti gooteilla / sveoilla oli yksi pääkaupunki, Skara.
On mahdollista että nimi svea on sekin vasta myöhemmän historiankirjoituksen sepitettä, sillä mitään sveoja tai sveojen asuttamaa maata ei arabihistorioitsija Al-Idrisikään vielä 1100-luvulla mainitse.
Nykyinen Tukholman alue ei kuulunut itägoottien eikä länsigoottien hallitsemiin maihin, joten alkuperäinen Tukholma ei ollut goottien perustama.
Mitä jää vaihtoehdoiksi?
Että suomalaiset, jotka asuttivat Tukholman aluetta, perustivat alunperin kaupungin.
Tukholma kerrotaan virallisesti perustetun 1250. Ei ole sattumaa, että goottien joukosta tehtiin "ristiretki" itäiseen Suomeen vain vuotta aikaisemmin eli 1249. Paitsi Suomen itäiselle puolelle, gootit levittäytyivät vasta tällöin myös Suomen läntisellä puolella pohjoisemmaksi.
Goottilaistyylisten kirkkojen läheisyydestä löytyvät varhaiskristillisen luostareitten rauniot kertovat, että varhaisesta pohjoismaisesta historiasta on pyyhitty pois kokonainen aikakausi.
Mitä tulee viikinkeihin...
Koska suomalaisilla oli varjaakit eli lahden kävijät (varjakki = lahti),
ruotsalaistenkin oli saatava itselleen samanmoiset lahden miehet (vik = lahti).
Oli liiankin helppoa lainata varjaakien uroteot omiin "viikinki"tarinoihin. Nimikin löytyi, mitenkäs muuten, lainaamalla.
"Viikinki" ja "viikinkiaika" käsitteet keksittiin Ruotsissa vasta muutama sataa vuotta sitten kun maalle tarvittiin menneisyys. Pieni goottien asuttama alue Suomen/Kvenlannin maaperällä oli nuorelle kansalle hävettävä menneisyys, joten hätä keinot keksi.
Ruotsia siis ei ole ollut olemassa ennen vuotta v. 1530. Vielä 1600-luvulla Tukholmasta ylöspäin puhuttiin pääasiassa suomea. Tästä ja vain tästä syystä kuningatar Kristiinakin puhui suomea.
Jos suomalaisia olisi ollut vähemmistö, kulttuurimme olisi onnistuttu tuhoamaan - kuten kävi saamelaisille. Enemmistön tuhoaminen olisi ollut ylivoimainen tehtävä ja tämä oli syy miksi kanssamme elettiin lopulta näennäisessä ”sovussa”.
Maininta "Ruotsin ensimmäisestä kuninkaasta" (King of Sweden) liitettynä vuoteen 1008, on puhtaasti historiallinen sepite. Ruotsia ei ollut olemassa.
Gooteilla / sveoilla oli heimopäälliköitä, joita kutsuttiin ”kuninkaiksi”, mutta kuningaskuntaa heillä ei ollut ennen vuotta 1530.
Yksikään toinen eurooppalainen valtio ei liene samalla tavalla kehittänyt historiaansa täysin tyhjästä vieläpä niin, että valhetta pidetään edelleen, vaikkakin ontuvasti, yllä.
Ruotsin todellinen historia
5
245
Vastaukset
- Hus jukkis!
Ei tämä ole mikään satufoorumi.
- 5+11
Historia uusiksi kertöö saagoja.
- hitsarin historia
Sama heppu eli jukkis väittää myös ettei jääkautta ollut olemassa...
- sukkis.
hitsarin historia kirjoitti:
Sama heppu eli jukkis väittää myös ettei jääkautta ollut olemassa...
Tässä jukkis, ex-hitsari yrittää laitella historiaa uusiksi ja sössöttää harhojaan historiasta ja fantasioi "muinaissuomalaisten kadonneesta kuningaskunnasta".
http://blog.kansanperinne.net/2011/01/jukka-nieminen-hermeetikko.html - Olenmettesöderman
sukkis. kirjoitti:
Tässä jukkis, ex-hitsari yrittää laitella historiaa uusiksi ja sössöttää harhojaan historiasta ja fantasioi "muinaissuomalaisten kadonneesta kuningaskunnasta".
http://blog.kansanperinne.net/2011/01/jukka-nieminen-hermeetikko.htmlSöderman saattaa olla hitsaaja, ja näyttää tosiaan olevan Tampereelta.
Kyseessä taitaa olla elämäänsä väsynyt transvestiitti:
"TRANSVESTIITTIEN OMA SUOJELUSPYHIMYS"
http://mettelehti.blogspot.fi/
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on415627- 555545
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1034449En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛163843Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443733Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1313462Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53250Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1682926- 252689
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris422541