Treenaus ja painonpudotus? Mahdoton yhtälö?

Mapsukka

Tervehdys, olen aloittanut melko kovan treenaamisen n. 2,5kk sitten tavoitteena hankkia lihasmassaa, hävittää rasvaa ja tiputtaa painoa. No, kovan treenauksen jälkeen kroppa alkaa saada muotoa, mutta painoa ei ole tippunut yhtään, päinvastoin.
Eli kysymykseni kuuluu, voiko kovin treenatessa pitää ketoosidieettiä, vai meneekö sekä dietti että treeni sitten pipariksi?
Olen vähän sormi suussa kovan treenin ja oikeanlaisen syömisen yhdistämisessä, joten apuja kaivattaisiin. Mistä sitä löytyisi?
Kovalla treenaamisella tarkoitan 6-7x vkossa olevaa treeniä, joka koostuu 2x spinningtunti, 2xbodypump, 1x lyhyt juoksulenkki ja 2-3x salitreeni (spinningin jälkeen esim. vain kädet ja vatsa).
Ja tiedän, ennemmin timmi kiinteä kroppa vaakaan vilkaisematta...mutta mulla on joku älli, että painon pitää alkaa tietyllä numerolla ja se vaatii myös painon pudottamiseta. Varsinaista ylipainoa minulla ei ole, no, ehkä joitain kiloja, muttei mitään suurta.

Kiitoksia vastauksista tähän sekavaan kirjoitukseeni :)

1

256

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vähän viilausta...

      Unohda ketoosi. Et jaksa liikkua eikä kroppa kehity.

      Et saa lihasta spinningissä, bodypumpissa ja juoksussa. Kestävyys kyllä kasvaa ja rasva sulaa kun kulutus nousee, mutta tarvitsee polttoaineekseen paljon hiilareita.

      Lihas kasvaa kovalla punttitreenillä. Keskipitkää sarjaa max 6 -12 toistoa. Puntin vastapainoksi käy kevyt aerobinen, vaikka kävely. Polttaa hyvin rasvaa ilman hiilareita. Eli hiilarit voi pitää maltillisena ja nostaa proteiinimäärää. 3-4 salitreeniä viikossa ja 4-6 pitkää kävelylenkkiä. Hyvä dieetti, niin kyllä puree!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      193
      3227
    2. Ketä haluaisit suudella?

      🤣
      Ikävä
      95
      1453
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      130
      1148
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1132
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      97
      861
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      112
      697
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      56
      695
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      668
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      39
      607
    Aihe