Onko kukaan koskaan miettinyt, mitä on tuntea Jumala tuntemattomana? Se lähtee siis siitä olettamuksesta, että kuvittelemme kaiken aikaa, millainen Jumala on. Me voimme vain kuvitella tietävämme Jumalan perimmäisen olemuksen, mutta emme tiedä. Nykyaikana tosin käytämme hieman toisenlaisia termejä, kuin Jumala, kuvaamaan tätä tuntematonta, perimmäistä olevaisen olemusta. Puhumme todellisuudesta, totuudesta, tietoisuudesta, rakkaudesta, onnellisuudesta, ihan mitä vain mielemme suoltaa. Jumalakin on siis vain termi, älkäämme takertuko joihinkin yksittäisiin termeihin. Jumalan tuntemisesta vaikeinta tekee viimeistään juuri se koko käsite "Jumala".
Minä voisin oikeastaan puhua todellisuudesta, muut saavat käyttää Jumala-ilmausta, jos haluavat. Voimmeko pukea todellisuuden tai Jumalan sanoiksi? Voimme. Voimmeko tutkia tieteitä ja määrittää asioita? Voimme. Mutta miksi teemme niin? Miksi haluamme asettaa kaikelle olevaiselle jonkin merkityksen? Miksi me välitämme erinäisistä asioista, koska annoimme niille merkityksen? Mikä loppujenlopuksi onkaan tämä todellisuus tai Jumala, jos emme määritäkään sitä tieteen avulla tai minkään muunkaan, kuten ajatusten ja aistien avulla, koska emme edes tiedä, voiko todellisuus määrittää itse itseään. Tällöin meidän on siis myönnettävä, että kaikista tutkimustuloksista huolimatta todellisuuden eli Jumalan perimmäinen olemus voidaan tuntea tuntemattomana. Koko se nimityskin "Jumala" tai "todellisuus" on ihmisten keksimä, koska juurihan sanoin, ettemme tiedä, määrittääkö todellisuus itse itseään mihinkään käsitteisiin. Mutta me ihmiset ainakin määritämme.
Jumalan tunteminen tuntemattomana
1
157
Vastaukset
- ssssssssssssssssssss
Me voimme määrittää vain sen mitä me olemme, emme muuta.
Jumalasta, jos on olemassa jokin kaikkesta meistä erillinen(ei siis Luojamme tai luojat/me) Kaikkivaltias tai useampi Kaikkivaltiaiden joukko, sellaisia emme voi määritää, koska emme voi tietää, koskettaa, tajuta mitään mitä emme voi olla, koska olemme vain sitä mitä me olemme?
Todellisuutemme voi toki olla moniosainen fyysisine ja henkisine dimensioineen, mutta "pohjat" sille kaikelle, miten ne sitten emansoituukaan,,, ne ovat vain sitä yhtä ja samaa,,yhdestä jolle ei ole ulkopuolta, ja jos sellasia on todellisestim ne ulkopuoliset ovat täysin omiaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116237Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43778MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676