Olen nyt viisi kertaa koittanut tehdä kinuskia ohjeella:
1dl maitoa
½dl sokeria
½dl fariinisokeria
nokare voita
Kinuskista ei ole kertaakaan tullut tasaisen pehmeää, vaan heti kun kinuski alkaa kuplimaan, muodostuu sellaista pehmeää "höttöä" kiehuvaan kohtaan ja vähän kun sekottaa niin kinuskiin tulee sellasia suurehkoja pehmeitä hiutaleita.
Olen kokeillut keittää nelosella ja nyt keittelen kakkosella mutta sama homma, heti kun kinuski kiehuu muodostuu toi pehmeä höttö joka ei liukene kinuskiin mitenkään.
Maku kinuskissa on juuri kohdallaan ja eilen kokeilin siivilöidä tuon hötön pois niin lopputuloksena oli tilkka täydellistä kinuskia.
Mutta mistä ihmeestä tuo höttö johtuu? Onko se sitä kuuluisaa rakeentumista, kun eipä tuo ongelma lähde vaikka kuinka hiljaisella keittelen..
Ihan teflonkattilassa ja nyt paksupohjaisessa teräskattilassa olen keitellyt, turhauttaa!
Kinuski ei onnistu!
Kinuskiton
3
495
Vastaukset
- caramellll
Kinuskia ei saa sekoittaa, se juuri aiheuttaa sen rakeisuuden.
- ......
Niissä ohjeissa, mitä olen nähnyt, on aina käytetty kermaa - ei maitoa. Käy katsomassa vaikka Kinuskikissan sivuilta kinuskiohje ja vinkit!
- Top Chef
Korvaa maito kermalla niin se on siinä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663442Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463272Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1443202- 522698
- 311993
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271890- 481666
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä881579Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401555- 391370