Jotenkin jumissa nyt tämän kanssa.
Jos on 50mm aukko josta virtaa 7.5kg/s ja pitäisi laskea nopeus niin eikös tämä ole oikea kaava?
v=(4×7.5)÷(π×((0.05m)^2))
Tuosta tulee kuitenkin vastaukseksi 3800m/s vaikka tulos pitäisi ilmeisesti ola jotain 3.8m/s. Missä tuo heittää? Eikö nuo ole kuitenkin ne perusyksiköt m, m^2 ja kg/s)?
Jos on 50mm aukko josta virtaa 7.5kg/s ja pitäisi laskea nopeus niin eikös tämä ole oikea kaava?
v=(4×7.5)÷(π×((0.05m)^2))
Tuosta tulee kuitenkin vastaukseksi 3800m/s vaikka tulos pitäisi ilmeisesti ola jotain 3.8m/s. Missä tuo heittää? Eikö nuo ole kuitenkin ne perusyksiköt m, m^2 ja kg/s)?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Sanopa koko tehtävänanto.
Tuo kg/s varmaan käy, mutta itse käyttäisin mieluummin (m^3)/s jos tehtävässä on kerrottu mitä ainetta aukosta virtaa.
Ei ole kummempaa tehtävän antoa, aloin vain huvikseni laskemaan että paljonko 450l/min pumpulla saa työntövoimaa. Jotain tuohon liittyvää juttua:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11626242
Joo, tietysti se tulee tuosta kuutiota per metri kun metriä per sekunti halutaan saada. Kaivoin tätä varten jonkun tekun aikaisen tammertekniikan kaavakirjan esiin, siinä oli nuo perussuureet tämän kaavan vieressä vähän väärin.
Hyvä tavaton! Eivätkö ihmiset osaa enää muuttaa yksiköitä yhteensopiviksi?
Vihjeeksi tosin mainittakoon, että sekä Google että WolframAlpha osaavat muuntaa automaattisesti laadut yhteensopiviksi.
No täytyy sanoa että pitkään mietin noita yksiköitä, mutta kun kerran taulukko kirjassa oli noi yksiköt niin oletin että noilla tulee tuo m/s. Joo, eipä ole vähään aikaan taas tarvinnut laskeskella mitään, hyvä aina välillä verestää taitoja...
Joo, kannattaa muistaa, että 1 kg vettä lasketaan olevan 1 dm^3 ja siis kuutiometri vettä painaa tonnin. Tuossa todella tulee helpolla juuri tuhatkertainen virhe.
Sovitaanpa nyt niin että minä käytän jatkossa tätä nimimerkkiä, ettei tule sekaannuksia. Toisaalta onhan se imartelevaa jos haluat käyttää sitä.
>
Matkit minua jo tässäkin. Toki se on imartelevaa.
Tuskin kenelläkään jää epäselväksi, kumpi on aito (ainakin kun vähän enemmän kirjoitetaan).
HAH HAH !
>
Jep, täällä on vain yksi aito Heh ! ja se et todellakaan ole Sinä. Sinä vajakki et vain yllä minun tasolleni, ymmärräthän sen ?
Ihan sama. Kuitenkin vaan korostat minun nimimerkkini glooriaa nyt (esim. korkeatasoinen). Tulen kuitenkin korjaamaan kun kirjoitat jotain idioottimaista.
Myönsit juuri olevasi vajakki ja minua alempi tasoisempi. Sinua raukkaa ei kelpuutettaisi edes vajakkifutiksen ö-sarjaan.
>
Tuskin.
Katsopa mitä kommentoit ylempänä. "Ihan sama". Jep, väsyit jo nyt etkä enää pysty jatkmaan minua vastaan. Harmi että luovutit jo nyt, olisinhan jatkanut vielä pitkän aikaa. Jep, voitti on aina voitto ja se kelpaa minulle.
HAH HAH !
>
Jep, on ihan sama, kumpi meistä ylistää minun nimimerkkiä. Kaikki on glooriaa sille.
Jatka vaan.
Voi Sinua vajakkia, ei tämä nimimerkki mikään kauneuskilpailun voittokortti ole. Ja tosiaan, samapa se kuka sitä ylistää kun minäkin tätä käytän.
Lisäksi minua huvittaa ajatella mitä Sinä tekisit jos Suomi24 nyt lopetettaisiin. Katoaisiko elämästäsi viimeinenkin ilon aihe ? :)
>
Joka on minun luoma.
Imartelet siis nimimerkkiäni tuolla täydellisen kyykistymisesi myöntämisellä. Ei tästä asiasta mihinkään päästä eikä se tosiaan enää toistamalla miksikään muutu.
>
Luuletko, että tuollaisten idioottien kyykyttäminen vasemman käden pikkurillillä Suomi24-palstalla on minun ainoa hupini ? Siis vaikka et edes voi tietää elämästäni käytännössä yhtään mitään. Heh.
>
Voi kun on söpöä, loihan Jumalakin (muka) Maan ja tähdet ja taivaat, eivätkä uskovaiset silti omi niitä Jumalaa puolustaessaan.
>
Jalkakyykkyjä tehdessä on melkeinpä pakko käydä kyykyssä kun liikettä tekee. Treenatessani jalkoja en kylläkään imartele Sinua. Sinun kyykkysi taitavat jäädä pelkäksi niiaukseksi.
>
Olet siis pikkurillimiehiä ? Noh, onhan ihmisiä erilaisia eikä minulla ole mitään sitä vastaan. Ja kyllä, niin minä uskon.
Voi kun on söpöä, loihan Jumalakin (muka) Maan ja tähdet ja taivaat, eivätkä uskovaiset silti omi niitä Jumalaa puolustaessaan. >>
Mutta kuitenkin tämä on minun luoma. Asia ei muutu vaikka kuinka kyykistelisit edessäni.
Jalkakyykkyjä tehdessä on melkeinpä pakko käydä kyykyssä kun liikettä tekee. >>
Jep, ja täydellisessä syväkyykyssä olet pysyvästi niin kauan kunnes pystyt argumentoimaan esim. tuohon:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11596995#comment-62809933
Niin meni pojulla jauhot suuhun, että meitä muita oikein naurattaa.
>
Mutta esim. kyykkiessäsi edellä mainitun viestin edessä näin teet. Ei siinä mitään, jatka harjoituksia. Kyykky on luontainen asento tuollaiselle vajakille.
Olet siis pikkurillimiehiä ? >>
Mitä vitun pikkurillimiehiä ?
Kerroin, miten helppo minulle on pistää tuollaiset idiootit polvilleen argumenteilla.
>
Pitäisihän sinun tietää kun sellainen olet :) Etsi vaikka netistä jos ei vajakille vieläkään auennut, opitpahan jotain uutta itsestäsi.
Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!Heh!
kaavastasi puuttuu veden tiheys noin 1000 kg/m3
v = 4*massavirta / (tiheys*pii*d^2)
Ratkaisemme ongelman päättelemällä.
Käytämme mittayksikkönä desimetriä.
Kyseessä lienee pyöreä aukko, jonka läpimitta on 0,5 dm. Aukon pinta-ala on siten 0,25 x 0,25 x pii eli 0,0625 x pii eli 0,19635 dm2. Kun virtaama on 7,5 kg(dm3)/s luku jaetaan aukon pinta-alalla eli 7,5 dm3 / 0,19635 dm2, jolloin tulokseksi saadaan 38,19719 dm/s eli ~3,8 m/s kuten aloittaja arvelikin.