Mennä vihkoon ja reisille

anythigh

Mistä tulee sanonta "mennä vihkoon" merkityksessä "mennä vikaan t. pieleen?

Sama kysymys sanonnasta "mennä reisille"? Tuosta tosin minulla on käsitys.

13

9324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nörtteli sr

      Odottelehan muutama vuosi vielä, että pääset rippikouluun. Siellä ne asiat selviää sulle.

      • jxssjxjxjxjxjxjx

        Vihkoja käytetään kyllä jo koulun alaluokilla, ei siihen rippikoulua tarvita.


    • 1+7

      Odotas odotas nytt.. mulla on jo ihan huulilla.
      En nyt muista.

    • van persie

      En tiedä, mistä "vihkoon" tulee, ja ehdotan sanontaa "mennä arsenaaliin". (arse (engl) = persе)

      • Zuomi24

        "Vihkoon meneminen" tuli alun perin siitä, kun kaapista tulleet homot eivät saaneet kakkosta mieheltä, joten tekeytyivät heteroksi ja saivat naiselta, mutta pettymyksekseen eivät osuneet kakkoseen, vaan meni ykköseen eli vihkoon. Tämän he kokevat negatiivisena asiana, ja siksi ilmaisua käytetään ilmaisemaan epäonnistumista.


      • Anonyymi
        Zuomi24 kirjoitti:

        "Vihkoon meneminen" tuli alun perin siitä, kun kaapista tulleet homot eivät saaneet kakkosta mieheltä, joten tekeytyivät heteroksi ja saivat naiselta, mutta pettymyksekseen eivät osuneet kakkoseen, vaan meni ykköseen eli vihkoon. Tämän he kokevat negatiivisena asiana, ja siksi ilmaisua käytetään ilmaisemaan epäonnistumista.

        Toistaiseksi paras selitys :-)


    • Nevahööd...

      Häh? Vihkoon? Reisille meneminen tulee siitä, kun coitus interruptuksessa sperma roiskitaan naisen reisille eli se menee väärään paikkaan.

      • Zuomi24

        Tai ennemmin niin, että hätäinen nuorimies ruikkii reisille ennen kuin ehtii edes käymään sisällä.


    • 6+6

      Tuo vihkojuttu lienee kaunisteltu muoto ilmaisusta, johon liittyy naisen ulkosynnyttimen kansanomainen nimitys.

      • MMIX

        Juuri näin.


    • Junttienglanti

      Ja mie kun olen luullut, että "vihkoon" merkitään epäonnistumiset jonkinlaisena laiskanläksynä! Eikös tämäkin selitys olisi looginen, jos ilmausta käytetään pieleenmenneestä suorituksesta?

    • Anonyymi

      Entisenä työväenluokan stadin slangin osaajana muistan että vihkoonmeneminen tapahtui silloin kun homma meni niin kuin pitikin eli oikein ja ohjekirjan (vihkon) mukaan. En viitsinyt tarkistaa asia mistään, täällä kai löytyy nuorempia innokkaampia tutkimaan asiaa sen alkuperäisessä merkityksessä. Saattaapi jossain junttiloissa olla toisellakin tavalla. Ei meikää kiinnosta.

      • Anonyymi

        kiinnosti kuitenki ko kommentoit


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7574
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe