Keskivartalon treenaus (ja se sixpack)

urheilijapoika

Terve. Olen 17 v. poika 187/87 ja pohjalla on 12 v. yleisurheiluharjoittelut. Jaloissa piisaa voimaa, mutta yläkropan treenaus on päässyt jäämään vähälle ja olen välillä selkävaivoistakin kärsinyt joten ajattelin, että nyt olisi korkea aika vahvistaa sitä keskivartaloa ja mieluusti saada samalla aikaan jonkunnäköinen sixpackkikin. Monipuolinen harjoittelu on kaiken a ja o, mutta mikä olisi yksittäisenä liikkeenä se kaikkein tehokkain ja voiko 2-3 kk vielä saada ihmeitä aikaan?

8

292

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ssooppii

      2-3 kk:ssa ei voi saada ihmeitä aikaan, mutta selvää kehitystä kyllä.
      Selkävaivoihin tarvitaan core -lihasten vahvistamista.
      Jos yksi liike pitäisi valita niin se tämä. Tämä videon ukko on yli 60, joten siinä iässä sixpack ei ole enää elämän kohtalon kysymyksiä.
      tripod headstand
      aloita varovasti, vaiheittain, käytä vaikka seinää apuna
      http://www.youtube.com/watch?v=YQ-UbSt_Vtw

      • sikspäkki

        http://pleieri.blogspot.com/2013/05/sikspakki.html treeninä riittää. Tärkeintä on pieni rasvaprosentti ja tässä tärkeintä on oikein syöminen. Saat 2-3kk:ssa ihmeitä aikaan, jos toimit kyseisen sikspäkki treeniin mukaisesti ja tämän lisäksi syöt kyseisen linkin Pelimiehen ruokavalio mukaisesti. Treenaaminen kannattaa tehdä tyhjällä vatsalla heti aamusta, jos tavoitteenasi on laskea rasvaprosenttia nopeasti.


    • tärkeintä on treenata sekä vatsa- että selkälihaksia monipuolisesti. vatsalihaksissakaan ei kannata jumittua yhteen liikkeeseen, sillä tehokkainta on treenata sekä suoria-, vinoja- että syviävatsoja.

      Vatsalihasten näkymiseen vaikuttaa myös se, onko vatsassa paksu rasvakerros. Ei auta vaikka kuinka paljon treenaisi, jos rasvakerros kuitenkin peittää lihakset.

    • Totuus-

      Kyllä keskivartalo vahvistuu parhaiten tekemällä mm.

      Taka tai erityisesti etukyykkyä! Jälkimmäinen on todella raskas liike, jonka tunnet kyllä keskikropassa vatsan puolella varsinkin. Takakyykky eli saliliikkeiden kuningas vahvistaa myös alaselkää.

      Maastaveto ja sen variaatiot ehdottomia, jos haluat pitää selän kondiksessa. Vahvistaa koko kroppaa. Tuolla liikkeellä treenaat satoja lihaksia samanaikaisesti, eli niitä pieniä tukilihaksia myös. Se saa sut näyttämään vahvalta ja tuo voimaa sekä lihasta koko kehoon. Kuningasliike ja raskas semmoinen.

      Pystypunnerrus seisten. Nostat painoa leuan korkeudelta pään yläpuolelle. Kokeileppas tangolla. Tässä liikkeessä huomaat erityisen hyvin jos keskikroppa on heikko.

      Moni valmentaja on sitä mieltä, että vatsoja ei kannata tehdä liikaa tai juuri ollenkaan. Toki aloittelija voi jotain tehdä. Mutta kyllä se vahva keskikroppa tulee näillä liikkeillä mitä mainitsin.

      Vatsalihakset koostuu suurimmaksi osaksi nopeista lihassoluista, eli niitä pitäisi treenata sitten myös todella raskailla painoilla, jos haluat kehitystä. Eli taljassa rutistuksia. Otat ristikkäistaljasta köyden molempiin kätösiin ja menet polvilteen, yläasennosta rutistat nokan kohti maata mahd. nopeasti jännittäen vatsoja ja ylösnousu kontrolloidusti hitusen hitaammin. Toinen liike on sitten voimapyörä. Laita youtubeen, tässä on liike mitä voit tehdä myös kotona. Aloita polviltaan tehtäen. Myöhemmin sitten suorin jaloin. On yksi raskaimmista liikkeistä keskikropalle. Tunnet sen vatsassa ja selässä. Alussa sika liike, mutta siinä saa toistoja lisää kun tekee säännöllisesti.

      Jos osaat englantia, niin lue tuolta valmis ohjelma: http://stronglifts.com/stronglifts-5x5-beginner-strength-training-program/

      Se on täysin ilmainen, sisältää kaikki tarkasti ja videot liikkeistä. Ei turhia vemputuksia vaan liikkeitä millä saat tulosta!

      PS. Sixpack on myös osittain geneettinen juttu, kuten kaikki lihaskasvu; sitä joko tulee tai ei tule, tai kovin hitaasti. 80% on kiinni safkaamisesta. Tässä suurin osa menee metsään. Aluksi pitää hommata lihasta sinne vatsaan raskailla liikkeillä ja sitten kun sitä on niin kuoria rasvakerros pois ja voila. Sixpack!

      • unohtui-

        Hupsista, unohdin kulmasoudun ja leuanvedon. Molemmat vahvistaa tehokkaasti myös keskikroppaa. Vaikka et uskoisi, niin lisäpainot roikkumaan leuanvedossa ja jännität vatsaa koko liikkeen ajan, niin on todella tehokas myös corelle. Tutkittu juttu.

        Aloita ilman muuta tekemään tuota ohjelmaa minkä laitoin. Saat juuri sellaisen kropan kun haluat. Ruokavalio kondikseen vielä niin homma toimii. Älä sorru koneisiin tai kymmeniin eri turhiin liikkeisiin mitä kynäniskat tekevät hihaton paita salilla. Hukkaavat vaan aikaa turhiin juttuihin.

        Käsille treeniksi riittää olkapäiden leveydeltä vastaoteleuat ja lisäpainoja roikkumaan kun menee 3x10-12. Ojentajille dippi lisäpainoilla. Pitää muistaa että kaikissa liikkeissä mitä aiemmin mainitsin ottaa hauis ja ojentaja damagea! Vaikka nyt puhuit keskikropasta, niin sun pitää tajuta, että treenaat koko kroppaa alusta lähtien tasapuolisesti!!!

        Tuloksia tulee jo 3kk:ssa jos treenaat säännöllisesti ~4xvko salilla ja syöt joka päivä sapuskat mitä pitää syödä jotta saat kaloritarpeen täyteen ja oikeat makrot, ts. tarpeeksi proteiinia, hiilaria ja hyviä rasvoja.


    • Perus basicia

      Löytyy joogaa, fitness ja ''extremeä''
      http://www.youtube.com/user/BeFit
      Jos haluat tietynlaisen kehon niin seuraa aina hieman ohjaajan kroppaa niin osaat valita oikean treeni muodon. Selkävaivoihin on mulla auttanut jooga jota käytän myös palauttavana rankan treenin jälkeen :)
      3-4x viikossa teet ja pidät 1-2x vapaata. Jos teet enemmän niin suhteuta vapaat sitten sen mukaan jotta keho ehtii palautua.

      Ideaa ruokavalion kehitykseen:
      http://huippukuntoon.fi/paino

      • urheilijapoika

        Kiitoksia paljon kaikista vastauksista. Ruokavalioni on mielestäni suht koht terveellinen ja vaikken rasvaprosenttia ole mittauttanutkaan, niin luulisin sen olevan melko matala (ainakaan ei ole mitään ylimääräistä missään).


    • keritsaaa

      Turkkilainen ylösnousu reenaa koko keskivartalon ja monta muutakin komponenttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3494
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1941
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1299
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      134
      1156
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1053
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      106
      985
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      68
      981
    8. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      964
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      945
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      846
    Aihe