Elikkä, löytyykö täältä maca-jauheen käyttäjiä?
Miksi käytät?
Oletko huomannut terveysvaikutuksia?
Paljonko käytät päivässä?
Onko sivuvaikutuksia?
Itse syön macaa n. ruokalusikallisen päivässä. Olen huomannut ainakin virkistävän vaikutuksen. Toivoisin myös tasapainotusta hormoneihini ja sitä kautta parempaa kasvojen ihoa ja vähän kurvukkaampaa kroppaa. Tällaisista tuloksista olen lukenut netissä..
Olen käyttänyt macaa 2kk. Iho oli välillä paranemaan päin, mutta nyt taas joku uusi finnihyökkäys tullut. Kehokin muokkautuu kyllä, rinnat tuntuvat pyöreämmiltä, mutta ei ole kuppikoko vielä muuttunut..
En tiedä onko ihan hölmöä tämä, mutta eipä tuosta haittaakaan ole yrittää!
Macan käyttäjiä?
4
591
Vastaukset
- Macauser_two
Miksi käytät?
Koska se on voimakas adaptogeeni, ja minulla on reippaasti proteiinista pulaa elimistössä muutenkin (nopea aineenvaihdunta, olen hyvin laiha, vaikka syön helvetisti).
Oletko huomannut terveysvaikutuksia?
Lähinnä voiman kasvaminen lihaksissa, suonenvetojen katoaminen, henkisesti pirteämpi olo, ikäänkuin aivot saisivat paremmin happea tai jotain. Olen myös tietoinen että terveysvaikutukset näkyvät lisäravinteiden osalla vasta pidemmällä tähtäimellä, joten en ihan heti lopeta.
Paljonko käytät päivässä?
Pari teelusikallista vähintään, usein jopa pari ruokalusikallista.
Onko sivuvaikutuksia?
Pahoinvointi jos ottaa tyhjäänmahaan vaikka pitkän tauon jälkeen. Muutenkin pitää mahan kanssa olla varovainen, jos on vaikka herkkä suolisto.. Saattaa lentää laatta, sen verran voimakas ravintopommi kuitenkin on. Kohtuus kaikessa :) - Sauska1
Piristää se ainakin kivasti. ehkä oon vähän outo kun tykkään sen mausta. otan jugurtin kanssa.
- macattaja
Miksi käytät?
En juo kuumia juomia ollenkaan ja päätin lopettaa noiden virvoitusjuomien juomisen muutama kuukausi sitten. Korvikkeeksi etsin muita, luonnollisia ravinteita jotka piristäisivät mieltä. Ystävä suositteli macaa joten päätin kokeilla.
Oletko huomannut terveysvaikutuksia?
Maca piristää itseäni. Piristävä vaikutus ei ole samanlainen kuin kofeiinissa vaan pidempikestoisempi ja vähän samanlainen olotila kuin olisi nukkunut hyvät yöunet. Tuntuisi myös, että salilla treenatessa on enemmän voimaa ja aamuisin olen pirteämpi kuin ennen.
Paljonko käytät päivässä?
kolme teelusikallista (kolme viikkoa käyttöä ja sitten viikon tauko)
Onko sivuvaikutuksia?
En ole huomannut mitään. Maku ja haju oli todella erikoinen aluksi, mutta olen tottunut siihen nyt. Yleensä nautin puristetun sitruunan kanssa. - suosittelen
Olen käyttänyt reilun vuoden ajan.
Aloitin käytön alkavien vaihdevuosioireiden takia. Alussa yöhikoilut loppuivat kokonaan ja sain yöt nukuttua.
Nyt on taas ollut noita kuumia aaltoja, mutta paljon lievempänä kuin ennen macan aloitusta.
Olen myös pirteämpi ja jaksan paremmin vaikka yöuni on välillä katkonaista. Pärjään vähemmällä nukkumisella. Ennen tarvin jopa yhdeksän tunnin unet ja sittenkin väsytti. Nyt pärjään n. 7-8 tunnin nukkumisella vaikka heräisin muutaman kerran yössä,
Otan macan appelsiinimehuun sekoitettuna aamuisin. Kolme vkoa ja taukoviikko. Annostus n. ruokalusikallinen.
Sivuvaikutuksia ei ole ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465415Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1353528"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263319Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432704Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372265- 222208
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292116prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111894Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk921804