Natriumhypokloriitti

Osara1

Kuinka saan laimennettua 3 litraa 40% hypoa 5% liuokseksi?

3

1296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Tässä voi tehdä ihan perinteisen verrannon. En mene sen syvällisemmin syihin kun en tiedä taustatietojasi

      3 l x 40% = Y l x 5 %, jolloin Y = 24 l

      Jos ei ole tarvetta ämpäriskaalaan niin valitsisin väkevämpää/laimennettavaa liuosta pienemmän määrän, vaikkapa 0,5 l, jolloin laimennosta tulisi "vain" neljä litraa.
      Eri asia on sitten, mikä on tuo hypokloriitin todellinen vahvuus lopullisessa liuoksessa. Itse en ole nähnyt kuin n. 15 % liuosta mutta se ei tarkoita etteikö vahvempaa olisi olemassa.

    • 21 litraa

      lisäät 21 litraa vettä, jolloin syntyy n. 24 litraa 5 prosenttista liuosta.

    • AapeliAbsurdi

      Wikipedian mukaan veteen ei liukene edes 30%:ia NaClO:ta joten se kai se normiolosuhteissa sen liuoksen enimmäisvahvuus sitten on. On myös huomionarvoista, että monissa tapauksissa natriumhypokloriitti-liuoksen vahvuutena ilmoitetaankin pelkkä vapaan kloorin määrä liuoksessa. Kloorin painon mukainen osuus natriumhypokloriitista (ilman vettä) on noin 47%. Eli tämän perusteella (jos etiketissä ilmoitetaan kloorin määrä) on vahvan liuoksen sisältämä kloorin määrä enintään 15% kun natriumhypokloriitin määrä on alle 30%.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2234
    2. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      922
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      904
    4. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      24
      889
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      863
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      51
      831
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      118
      819
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      753
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      733
    Aihe