Lidlin omista merkeistä yhden nimi hieman oudoksuttaa: Dizzy. Merkin nimissä myyfään ainakin appelsiinituoremehua.
Huimausta, pyörryksissä olemista ym. ikäviä fiiliksiäkö tämän juoman on juojalle tarkoitus tuottaa?
Huimausta, pyörryksissä olemista ym. ikäviä fiiliksiäkö tämän juoman on juojalle tarkoitus tuottaa?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ihmetyttää monia. Huono nimi mielestäni, ei toimi.
Yrittänee viestittää, että mehu on sikahyvää. Negatiivisia konnotaatioita on tuolla sanalla kuitenkin viljalti enemmän.
Joskus mietin, miksi nähdään ensin kaikki se vaiva ja annetaan sen jälkeen valmiille tuotteelle nimi joka antaa tuotteesta heppoisen kuvan.
Ja Milbona tuotemerkki on sitten jotain militaarijuttua? Kyse on saksalaisten tuotemerkistä ja Saksassa englanti ei ole niin läpitunkenut kuin Suomessa. Voisin lyyvä vetoa, että saku ei edes ymmärtäisi englanninkielistä merkitystä tuota jos se tulisi esiin.
Milbona-tuotemerkin alkuosan Mil- voi kuvitella tulevan englannin sanasta milk aivan siinä missä saksan sanasta Milch. Oma mielikuvituksesi taitaa vain olla militarismin kyllästämä.
Horst Wessel -sanoituksessa lippu (die Fahne) on yksikössä: ”Die Fahne hoch!” Nimimerkissäsi monikko toki sallittaneen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Horst-Wessel-Lied
http://www.youtube.com/watch?v=JDTeGOyMXF4
Lidlillä on suuri valikoima ns. omia merkkejä, vastakohtana muiden Suomessa toimivien ketjujen käytännölle, jossa on yleensä yksi perusmerkki ja yksi halpismerkki (esimerkiksi S-kauppojen Rainbow, jonka voi olettaa olevan aina hyvää, tuskin koskaan loistavaa, ja X-tra, joka on halpaa ja yleensä huonoa, poikkeuksiakin on).
Siksi Lidlin nimivalikoimassa on sekä onnistuneita että huonoja nimiä. Tekevälle sattuu. Tuo Dizzy saattaa kyllä olla tarkoituksellisen outo, ehkä nuorisoon vetoava. Mehuissa on niin kova kilpailu, että on hyvä erottua. Jos nimi herättää ”kielteistä huomiota”, voi todeta, että markkinoinnissa yleensä kaikki huomio on hyvää, ainakin jos kielteisyys on vain kielellinen makuasia.
Dizzy-nimeä muuten ilmeisesti käytetään lähinnä Itä-Euroopassa. Ehkä joku markkinointitutkija on arvioinut, että siellä (täällä) hassut englanninkieliset nimet myyvät hyvin, kun on tällaisista tuotteista kyse.
Kirjoitat muuten otsikossa appelsiinitäysmehusta, sisällössä appelsiinituoremehusta. Ne ovat eri asioita. Yhteinen kansa kutsuu täysmehuja tuoremehuiksi erottaakseeni ne sokeroiduista mehuista, joissa saattaa olla mukana oikeaa hedelmämehua – tuoremehuihin yhteisellä kansalla on harvoin varaa (tai siis siitä ei haluta maksaa).
"Dizzy-nimeä muuten ilmeisesti käytetään lähinnä Itä-Euroopassa. Ehkä joku markkinointitutkija on arvioinut, että siellä (täällä) hassut englanninkieliset nimet myyvät hyvin, kun on tällaisista tuotteista kyse."
Ehkä joku markkinointitutkija on arvioinut, että siellä (täällä) ei tajuta nimiä kuitenkaan, joten nimeksi voi valita myös jonkin ihan huonon.
En usko, että kovin moni yhtään missään pitäisi tuota Dizzyä hassuna. Tai no, jos pyydetään. Itä-Suomessa ehkä.
"Juo Dizzy - älä pizzi" -mainoslause voisi tehota Itä-Suomessa.
Brittiläisellä luksusautomerkki Rolls-Roycella on tunnetusti monia hopeanhohtoisia mallinimiä tyyliin Silver Ghost, Silver Cloud, Silver Shadow, Silver Spirit jne. Joukon jatkeeksi oli aikoinaan vähällä tulla Silver Mist (”hopeasumu”), mutta onneksi joku kielitaitoinen ehti varoittaa firman johtoa: tuo mallinimi ei epäilemättä olisi ollut kovinkaan myyvä saksankielisessä maailmassa…
Tuotemerkki Rolls-Royce on nykyisin saksalaisyhtiön (BMW) omistuksessa, joten vastaavan kömmähdyksen todennäköisyys on pienentynyt oleellisesti.
Saksassa on tryptofaania sisältävä unilääke, jonka kauppanimi on Kalma... Eipä ole Suomen markkinoilla sillä nimellä. Joissain englanninkielisissä maissa Kalma on rauhoittavan lääkkeen alpratsolaamin kauppanimi.
Näillä kauppanimillä tuskin on yhteyttä suomalaiseen Kalma-jumalaan (Tuoni, Mana). Englannin calm-sanan pohjana näyttää olevan varhaisen italian calma ja myöhäislatinan cauma = lämpö.
Suomen Rivatril-lääke tunnetaan muissa maissa yleensä nimellä Rivotril.
Klassinen esimerkki tuotemerkin nimeämisestä paikallinen kieli huomioon ottaen on Mitsubishin citymaasturi, jota ei tunneta nimellä Pajero espanjankielisissä maissa...
Aikoinaan oli markkinoilla polkupyörä mallia Nopsa Montera. Oliko sitten Ruotsista tullut palautetta, kun nimi oli sittemmin Monterra.
Noista lääkkeistä tuli mieleeni, että Suomessakin toimii saksalaisen Sick AG:n tytäryhtiö Sick Oy. Sick valmistaa ja markkinoi aivan sairaan hyviä antureita ja on ammattipiireissä arvostettu tuotemerkki!
http://www.sick.com/fi/fi-fi/home/Pages/Homepage1.aspx
Englanninkielisiä markkinoita ei yritys liene isommin nimeä valitessaan ajatellut – kantaapahan vain ylpeydellä ja kunnialla perustajansa Erwin Sickin (1909–1988) sukunimeä.
Suomessa oli aikoinaan liikuntarajoitteisille jne. apuvälineitä myyvä firma nimeltään Aids Oy
Yksi mielenkiintoinen tapaus on Zanussi. Onkohan Suomessa maahantuoja koskaan kysellyt emämaasta uutta nimeä tälle tuotemerkille?
Muistan yhden Suomessa pelatun ja televisioidun jalkapallo-ottelun, missä kentän laidalla oli Zanussin mainos. Paikalla pelleilleistä pikkupojista yksi meni istumaan mainostaulun eteen kahden ensimmäisen kirjaimen kohdalle ja tv:ssä näkyi vain sanan loppuosa.
Veikkaan, että huvittuneita tv-katsojia oli useampiakin...
Sveitsiläinen Sika AG tunnetaan Suomessakin sikahyvistä rakennuskemian tuotteistaan. Sika-saumaustököttejä myönnän itsekin käyttäneeni.
http://fin.sika.com/fi/solutions_products/02/02a008/02a008sa04/02a008sa04100/02a008sa04101.html
Jossain päin maailmaa, veikkaan USA:a, on ollut kalastustarvikeliike nimeltään Master Bait.
Saattaa olla useampiakin tuontapaisia.
https://www.google.fi/search?q="master bait"