Ruska -sanaa ei löydy sanakirjoista

harav.

Mitä se olisi ranskaksi?
Luultavasti jotain "syksyn värit".

5

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipä ruskalle taida muista kielistä juuri vastineita löytyä, vaan on käännettävä selittävästi. Joissakin tyylilajeissa ja asiayhteyksissä voisi sopia, että käytetään sanaa ”ruska” sitaattilainana, joka tietysti pitää tekstissä ensin selittää.

      Eräässä suomi–englanti-sanakirjassa on selittävä käännös ”forest glowing with autumn tints”. Se on aika omituinen, eihän ruska edes tarkoita metsää. Parempi on ottaa lähtökohdaksi Nykysuomen sanakirjan kuvaus: ”Lapin oloista: kellastuneet lehdet; niiden väri; luonnon syksyinen väriloisto”. Ei sekään oikein ydintä tavoita, eikä kyse missään nimessä ole vain kellastuneista lehdistä – ainakaan nykykäytössä.

      Olennaista kai on, että ”ruska” tarkoittaa (nykykielessä) lehtien keltaisia, oransseja ja punaisia värejä syksyllä Pohjois-Suomessa.

      • Lapin Ruska

        Voin olla väärässä, muttei "ruska" sana ole nykyisin mitenkään sidottu Pohjois-Suomeen tai edes vain koko Suomeen. Samalla tavallahan se luonto käyttäytyy jopa UK:n pohjoisosissa saati sitten Kanadassa, Ruotsissa, Norjassa ja Venäjän ja USA:n pohjoisosissa.

        (Suomen) "Lapin ruska" on tietysti rajoittunempi ilmaisu.


    • Lienet oikeassa

      ruska = couleurs d´automne (f pl)

      (CD-sanakirja Euroword Business Pro 2010)

      • Yhtäläisyysmerkki ei tässä ole ollenkaan paikallaan. Kyse ei ole vastaavuudesta, vaan yhdestä mahdollisesta, ja melko huonosta, selittävästä käännöksestä. Huono se on siksi, että se ohittaa ruska-sanan yhteyden Lapin oloihin, joissa syksyllä on todella aivan erilainen väriloisto kuin Etelä-Suomesta, puhumattakaan Ranskasta. Tämä ei ole vain matkailualan keksintöä, vaan maantieteellisistä oloista johtuva todellinen ilmiö.

        Tilanteesta tietysti riippuu, millainen selittävä käännös on sopiva.


    • Kalle Kehveli

      Ei varmaankaan löydy yhtä sanaa eurosuurkielikäännöksiksi (saamen kielistä tietysti useampikin).

      Kevennystä. Lapin miehillä oli jo -30-luvulla oma kansainvälinen coctail "Ruskaa pakkasella":
      " Viron pirtua varpusesta ja lunta rukkasella perään. Ja äkkiä!".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1479
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      911
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      573
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      504
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      156
      472
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      462
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe