Ruska -sanaa ei löydy sanakirjoista

harav.

Mitä se olisi ranskaksi?
Luultavasti jotain "syksyn värit".

5

301

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipä ruskalle taida muista kielistä juuri vastineita löytyä, vaan on käännettävä selittävästi. Joissakin tyylilajeissa ja asiayhteyksissä voisi sopia, että käytetään sanaa ”ruska” sitaattilainana, joka tietysti pitää tekstissä ensin selittää.

      Eräässä suomi–englanti-sanakirjassa on selittävä käännös ”forest glowing with autumn tints”. Se on aika omituinen, eihän ruska edes tarkoita metsää. Parempi on ottaa lähtökohdaksi Nykysuomen sanakirjan kuvaus: ”Lapin oloista: kellastuneet lehdet; niiden väri; luonnon syksyinen väriloisto”. Ei sekään oikein ydintä tavoita, eikä kyse missään nimessä ole vain kellastuneista lehdistä – ainakaan nykykäytössä.

      Olennaista kai on, että ”ruska” tarkoittaa (nykykielessä) lehtien keltaisia, oransseja ja punaisia värejä syksyllä Pohjois-Suomessa.

      • Lapin Ruska

        Voin olla väärässä, muttei "ruska" sana ole nykyisin mitenkään sidottu Pohjois-Suomeen tai edes vain koko Suomeen. Samalla tavallahan se luonto käyttäytyy jopa UK:n pohjoisosissa saati sitten Kanadassa, Ruotsissa, Norjassa ja Venäjän ja USA:n pohjoisosissa.

        (Suomen) "Lapin ruska" on tietysti rajoittunempi ilmaisu.


    • Lienet oikeassa

      ruska = couleurs d´automne (f pl)

      (CD-sanakirja Euroword Business Pro 2010)

      • Yhtäläisyysmerkki ei tässä ole ollenkaan paikallaan. Kyse ei ole vastaavuudesta, vaan yhdestä mahdollisesta, ja melko huonosta, selittävästä käännöksestä. Huono se on siksi, että se ohittaa ruska-sanan yhteyden Lapin oloihin, joissa syksyllä on todella aivan erilainen väriloisto kuin Etelä-Suomesta, puhumattakaan Ranskasta. Tämä ei ole vain matkailualan keksintöä, vaan maantieteellisistä oloista johtuva todellinen ilmiö.

        Tilanteesta tietysti riippuu, millainen selittävä käännös on sopiva.


    • Kalle Kehveli

      Ei varmaankaan löydy yhtä sanaa eurosuurkielikäännöksiksi (saamen kielistä tietysti useampikin).

      Kevennystä. Lapin miehillä oli jo -30-luvulla oma kansainvälinen coctail "Ruskaa pakkasella":
      " Viron pirtua varpusesta ja lunta rukkasella perään. Ja äkkiä!".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      697
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      47
      582
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      566
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      504
    Aihe