1 kg pihlajanmarjoja
½ kg omenia (happamia)
750 gr sokeria tai 500 gr hunajaa.
6 dl vettä
Parhaat pihlajanmarjat saat, kun annat pakkasen ensin purra niitä kunnolla. Kokoa marjat, ja pese ne kunnolla. Voit laittaa ne myös pakasteeseen, jos et tee hyytelöä heti. Marjat vain mehevistyvät siellä.
Keitä marjat ja hienoksi pilkotut omenat ja painele niitä koko ajan. 10-15 minuuttia. Siivilöi ja keitä vielä muutama minuutti. Lisää sokeri/hunaja ja jatka keittämistä vartin verran. Jäähdytä keitos ja kuori vaahto pois. Pakkaa lasipurkkeihin. Jääkaappiin. On erinomaista erityisesti riistan kanssa. Kokeilin kerran savulohen kanssa. Oli hyvä yhdistelmä. Sellainen kontrastinen.
pihlajanmarja hillo
Pentti.Oskarilta
1
1021
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1723020Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2982696Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751768Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501667Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391541- 1221316
- 1051219
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141184Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3801152Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041073