Kananmunassa voi olla tipu sisällä!

Nitäs tästä sanotte

Nykyiset hautomakoneet aiheuttavat ajoittain sen, että kananmunassa alkio alkaa kasvamaan. Tämän on Munakuntakin myöntänyt. Itse en enää osta kananmunia, vaan suoraan kanankoipia.

Tämä on lopun alkua. Voimme odottaa jeesuksen saapuvan pian antamaan meille viimeisen ryyppymme.

11

722

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huuhaan bongaaja

      Harvoinpa ne munat ovat hedelmöitettyjä - ja silloin ei ala mitään kasvamaan.

      Eikä syötäväksi tarkoitettuja munia muutenkaan mihinkään hautomakoneeseen laiteta.

      Mistä tuollaista huuhaata tulee kuten tuo aloitusviesti?

    • Suomenmieli

      Miksihän sellasta hautoutetaan mistä ei ole mitään odotettavissa. Olisko sun omat munat olleet hautumassa jossain joka on aiheuttanut myös henkistä vahinkoa.

    • Suomenmieli

      joo.....,mieäkin löysin luomumunist kerran sellasen missä oli menny keltuainen ja valkuainen väärinpäin.Sellasii kun sais jalostettuu, siis sellasii kanoi jotka poikii väärinpäinmunii.Sais enempi hyvää keltuaista ja hyvää kolesterolia.Siin on vaan se huono puol, et niist ei oikein voi keittää löysii munii, kun se valkonen mössö sisäpuolel ei sit meinaa hyytyä millään.

    • Luomumunia

      Kaupan luomumunista n. 50% on hedelmöittyneitä, tämä on hautomakoneella testattu ja faktaksi todettu useiden ihmisten toimesta. Että ihan vinkkinä sinulle joka "huuhaaksi" asiaa väität..

      Luomukanaloissa kun on myös kukkoja virikkeinä kanoille, niin silloin hedelmöittymistä tapahtuu väkisinkin. Ruoanlaiton kannalta ei ole kuitenkaan mitään väliä onko muna hedelmöittynyt vai ei, sikiön kehittyminen alkaa vasta kun munaa aletaan hautomaan optimaalisissa olosuhteissa.

      Rainbow-merkkisissä ruskeissa luomumunissa on yleensä suurin hedelmöittymisprosentti, että siitä vain kesäkanoja kasvattelemaan:)

      • Luomumunia

        Niin ja tarkennus vielä aloitusviestiä koskien; mistä ihmeestä olet saanut päähäsi että myytävät munat olisi jossain vaiheessa käynyt hautomakoneessa? Niitä ei todellakaan mihinkään hautomakoneeseen laiteta, vaan ne kerätään kanalasta, pakataan, varastoidaan ja lähetetään myyntiin. Kotona voi sitten laittaa koneeseen jos tipuja haluaa.


    • Suomenmieli

      On se Rainbow-kukko vaan kova ukko.

      • Onko sulla?

        Mikä se rainbow-kukko on? Oletko saanut haudottua sellaisen rainbowin luomumunista?


      • Lue ja viisastu

    • kalakukko ukko

      .....no mitäs siitä tulis, jos se ruskea rainbow-kukko päästetäänkin valkoisten pirkka-kanojen iloksi?

      • sateenkaarirautu

        No siitä ei tulis niin yhtikäs mitään.
        Nämä sateenkaari aatetta kannattavat rainbow kukot nimittäin ovat kiinnostuneempia toisista kukoista.


    • suora kanankopipi

      No tuossa on asennetta.
      Mie haluan heti sen Jeesuksen antaman viimeisen ryypyn.
      Kakkutaikinaan lätkäsen sen kanankoven.
      Kyllä sie oot fiksu !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      153
      1373
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      122
      1095
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      872
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      839
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      762
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      143
      754
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      47
      696
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      63
      593
    Aihe