Sinkkutalouden arkieväät budjetilla?

Kaipailsiin neuvoja sinkkutalouden ruokaostoksiin liittyen, miten foorumilaiset hoitaa mahdollisimman tehokkaasti taloudellisesti ajateltuna ruokaostokset ravinnon ravitsevuutta, laatua, ja makua unohtamatta. Jos ostoksista sulkee pois herkut, kuten karkit ja perunalastut, ja juomat, kuten oluen ja miksei limonaditkin, mitä jää jäljelle?

Oma ruokakorini näyttää jotainkuinkin tältä? Kuinka edullisena / ravitsevana / hyvänä pidätte sitä?

Perus - raaka - aineet
Perunoita - edullinen ja ravitseva perus - raaka - aine, monikäyttöinen
Vaaleaa riisiä
Pastaa - Perus - pasta on halvempaa, kuin tuorepasta.
Ranskanperunoita

Lihat ja kasvikset:
Jauheliha - lienee edullisin?
Suikaleliha
Kanaa tai broileria

Lisukkeita
Italian salaatti

Vihanneksia
Tomaatteja ja kurkkua

Tummaa leipää - Ihminen tarvitsee kuituakin.

Kahvia

Juomaksi vaikka mehua, ja kahviin maidot

Eikö noillakin nyt viikon syö? Jos vähän katsoo, mistä nuokin ostaa, viikon ruoka on aika edullista tuon mukaan? Ja ravitseva.

4

186

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justsilleen

      Eläähän tollakin vaikka jättäisinkin ranskalaiset ja italian salaatin pois ja lisäisin valkokaalin tomaatin ja kurkun sekaan.

      Paras salaatti on ohueksi viillettyä valkokaalia tomaatti- ja kurkkuviipaleiden kera, vähän viinietikkaa ja öljyä päälle.

      Noin muuten ostoskori näyttää ihan terveelliseltä ja halpakin se on kunhan vain ostoksilla käydessäsi otat sitä halvinta ja käytät tarjoukset hyväksesi.

      Ja käytä aina kausivihanneksia - perunat, lantut ja sun muut eivät paljon maksa,

    • Näin mulla

      Vaalean riisin vaihtaisin tummaan, samoin tummaa pastaa. Ranskalaiset ja italiansalaatti pois.

      Oma ruokavalioni on seuraavanlainen: Ihan tavallisia kotiruokia teen joissa käytän jauhelihaa, kalaa, kanaa (esim. makaronilaatikko, lasagne, paistettu / uunikala, broilerin fileet tumma riisi, suolaisia piirakoita ruispohjaan yms. Lisukkeiksi itse kerättyjä sieniä pakkasesta, höyrytettyjä kasviksia (parsa, kukkakaali). Joka aterian oheen vihersalaatti (kurkkua, tomaattia, jääsalaattia, balsamicoa ja oliiviöljyä). Kalana käytän pakkasesta ahvenfileitä (itse pyydettyä joten edullista), joskus ostan lohta vaihtelun vuoksi.

      Teen isohkoja annoksia ja pakastan kerta-annoksina.

      Aamiaisena kaurapuuroa ja ruisleipää kinkulla ja kananmunalla. Välipaloina rahkaa ja marjoja tai vastaavaa proteiinipitoista.

    • No ranskalaisista en mielelläni luopuisi. :) Samaten Italian salaatti maistuu, vaikka ne on tavallisesti niin isoissa rasioissa, että kokemus osoittaa, että yhden hengen taloudessa ne ehtii vanheta ennen kuin loppua syömällä. Lisäksi tykkään napostella perunalastuja aika paljonkin, ja täytyyhän sitä karkkia olla. Olutkin maistuu silloin tällöin. Täytyyhän joskus jotain ekstraakin ruokavaliossa olla...

      • Näin mulla

        Joo, kyllä joskus täytyy herkutella. Mäkin tykkään sipseistä ja karkeista mutta koitan pitää määrät pieninä ja kerrat harvoina. Makeanhimon taltuttamiseen riittää mulla 50 g irtokarkkeja :) Sipsipussikin voi kestää kuukauden.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1520
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      271
      767
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      557
    Aihe