-x^2 vai -x^2

Ongelma on seuraavanlainen:

Kun yhtälössä merkitään -x^2, niin tarkoitetaanko, että vain x korotetaan, jolloin vastauksesta tulee negatiivinen, vai samaa kuin (-x)(-x)?
3135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos miinus halutaan ottaa mukaan niin poikkeuksetta merkitään (-x)^2

Äänestä

Ajattele näin: -x^2 tarkoittaa samaa kuin -1x^2. Jos nyt muistat, että potenssiinkorotukset lasketaan ennen kertolaskua, et saa tätä menemään väärin.

Äänestä

Potenssiin korotus sitoo vahvemmin kuin etumerkin vaihto, joten -x^2 tai oikeammin kirjoitettuna −x² tarkoittaa −(x²). Lausekkeen arvo on siis x:n reaalisilla arvoilla aina negatiivinen, paitsi että se on 0, jos x = 0.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


säännöthukassa kirjoitti:

Ongelma on seuraavanlainen:

Kun yhtälössä merkitään -x^2, niin tarkoitetaanko, että vain x korotetaan, jolloin vastauksesta tulee negatiivinen, vai samaa kuin (-x)(-x)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu