"Miks meillä kaikki kaunis tahtoo kuolta?"
Mitä tarkoittaa sana "kuolta" Lapin kesä -laulussa? Onko kyseessä kenties murteellinen muoto sanasta "kuolla"?
Mitä tarkoittaa "kuolta"?
3
3370
Vastaukset
- Laphin loirho
Se tietysti tarkoittaa "kuolla".
”Kuolta” on todellakin sanan ”kuolla” murremuoto, jossa infinitiivin pääte on säilynyt alkuperäisemmässä muodossa kuin yleiskielessä. Tämä murrepiirre esiintyy ilmeisesti eri alueilla yli tavanomaisten murrerajojen. Eino Leinolle se on varmaankin ollut tuttu hänen kotiseutunsa Kainuun murteesta.
Murrepiirteen käyttö runossa ”Lapin kesä”*) selittynee ihan sillä, että tarvittiin sana, joka rimmaa sanan ”mielipuolta” kanssa.
Muutoinhan runo on lähinnä ”runollista yleiskieltä”, sitä myöten, että siinä esiintyy d, joka on murteille tuiki tuntematon.
*) http://internetix.fi/aspit/runot/haeruno.asp?rtunnus=407- Muisteleiksen
Eino Leino (Armas Einar Leopold Lönnbohm, 1878–1926) oli syntyisin Kainuun Paltamosta.
Tuo ”kuolta” esiintyy yhä joidenkin kainuulaisten murteissa.
Olen itse kotoisin Kainuusta. Mieleeni tulee juttu muutaman vuosikymmenen takaa. Muuan naispuolinen tuttavani toimi peruskoulunopettajana eräässä kainuulaiskoulussa. Ongelmaoppilaita lienee kouluissa ollut aina. Tällekin tuttavalleni osui opetettavaksi tyttöoppilas, jonka kanssa henkilökemiat eivät kohdanneet. Konfliktitilanteessa tyttö täräytti opetusauktoriteetilleen vasten naamaa:
”Hullu ämmä! Olisit joutanut jo aikaa sitten kuolta!”
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2456184Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.565016KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa114317Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123051Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1243042Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,812517Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1232470Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901699- 461659
- 691476