Marjarahka, kevyt versio

On ollut hyvä marjavuosi ja pakastin pullistelee kaikenlaisia metsänantimia. Pidän kovasti rahkasta, mutta se perinteinen on kaloripommi, kun on tehty iät ajat kermaan, haluaisin kevytversion. Kermaan tehty marjarahka on todella namia ja kuuluu juhlapäiviin. Arkiversioksi haluan rasvattomampaa, helppo ottaa työevääksi ja iltapalana verraton.

Antakaa hyvät ihmiset parhaat vinkkinne käyttööni. Voiko ruokakermaa käyttää?

Kiitos jo etukäteen. Muistan teitä ja neuvojanne pitkin talvea, kun lusikoin marjoja.
42820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No yksinkertainen ja todella kevyt versio on sekoittaa pelkästään rahkaa ja marjoja/hedelmiä. Sokeriakaan ei tarvitse välttämättä laittaa, jos marjoja/hedelmiä on tarpeeksi ja ne ovat riittävän makeita. Olen itse tehnyt sitä kesällä mansikoista. Tietenkään se ei ole yhtä kermaista, mutta hyvää kuitenkin.

Mitään ruokakermaa en laittaisi, eihän se edes vaahtoudu. Entä jos kokeilisit vaniljakastiketta?

Äänestä
  • Ei haittaa vaikka ei vaahtoudukaan, pehmentää kuitenkin rahkan makua. Pelkät marjat, jos ei ole makeita marjoja on aika hapan ja kirpakka yhdistelmä. Mansikka ja vadelma sekä hedelmät ovat itsessään niin makeita, että voi laittaa rahkan joukkoon. Rasvaton maitokin vispautuu ja on kevytversioon sopivaa. Vispautuva vaniljakastikekin on kermaa rasvattomampaa. Sokerittomat mehutiivisteet on vähäkalorinen makeutus, korvaa sokerin rahkaherkuissa. Olen kokeillut monia vaihtoehtoja, mutta ihastuttavin ja maukkain marjarahka tulee oikeaa kuohukermaa käyttäen. Niin se vain on.

    Jos on paljon marjoja säilöttynä, puurojen silmänä maistuu varmasti. Maustamaton jogurtti suorastaan kerjää marjoja seuraksen ja mikäpä estää keittämästä maitokiisseliä tai vanilijakastiketta, kun pelkkien marjojen syöminen tökkii. Ja aidot marjakiisselit sekä keitot ovat hyvä lisä ruokavaliossa ja helppoja ottaa mukaan retkelle tai töihin lounasevääksi.

    Äänestä

Minä olen ohentanut rahkaa ihan maidolla. Ja jos on ollut kermaviiliä tai jotakin muuta sopivaa mitä voi sekaan sekoittaa niin omantunnon mukaan. Liekö sillä niin väliä, ellei sitten satu olemaan jotakin ruoka-aineallergiaa joka kieltää tietyn ruoka-aineen käytön.

Joskus kun ostan litran tölkin jugurttia niin sekoitan siihen maustamatonta rahkaa ja saan vähän vähäsokerisemman ja ruokaisamman jugurttirahkan. Miksei jotain jugurttiakin voi sekoittaa marjarahkan sekaan? Teet niin kuin tykkäät.

Yksi tosi hyvä jälkiruokajuoma on marjapiimä. :) Survottuja marjoja ja piimää, sokeria, vaniljasokeria, tarpeen mukaan maidolla tai kermalla jatkettuna maun mukaan. Esim. jotkut kirpeät marjat antavat mukavaa lisämakua. Nam!

Äänestä
  • Meillä töissä monella on eväänä jotakin maustamatonta jogurttirahkaa ja marjoja tai hilloa. Pehmentäisin rahkan happamuutta rasvaisemmalla jogurtilla, määrä on helppo itse valita, ja koostumus pysyy kuitenkin rahkamaisen paksuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marjakarhu kirjoitti:

On ollut hyvä marjavuosi ja pakastin pullistelee kaikenlaisia metsänantimia. Pidän kovasti rahkasta, mutta se perinteinen on kaloripommi, kun on tehty iät ajat kermaan, haluaisin kevytversion. Kermaan tehty marjarahka on todella namia ja kuuluu juhlapäiviin. Arkiversioksi haluan rasvattomampaa, helppo ottaa työevääksi ja iltapalana verraton.

Antakaa hyvät ihmiset parhaat vinkkinne käyttööni. Voiko ruokakermaa käyttää?

Kiitos jo etukäteen. Muistan teitä ja neuvojanne pitkin talvea, kun lusikoin marjoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu