Hauta* sukunimet

Ruumis puhelimessa

Viittaako hauta sukunimissä (Hautamaa, Hautamäki, Hautakangas, Hautala ym.) kuolleiden kuoppauspaikkaan vai onko sanalla muu etymologia?

Aika kalsea nimi.

7

1744

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nykysuomen sanakirjan mukaan hauta-sanan ensimmäinen merkitys on "iso kuoppa, syvänne", joka voi olla kaivettu tai luonnon muodostama. Vasta toisena merkityksenä tulee "kuolleen viimeinen leposija, myös muunlainen kuin maahan kaivettu".

      En lähde arvailemaan, kumpaan merkitykseen noiden sukunimien hauta viittaa.

      • Anonyymi

        Tervahautapaikasta johdettu nimi


    • Hauta-Hautaaja
    • terva auttaa

      Noita hauta-alkuisia nimiä on pääasiassa Pohjanmaalla, jossa poltettiin aikanaan paljon tervaa. Kankailla ja mäillä kasvoi lähinnä mäntyä, tervaksien raaka-ainetta. Tervahaudat kaivettiin puiden kaatopaikoille, joten paikan- ja sukunimi oli syntynyt.

      • Pirjo Mikkosen ja Sirkka Paikkalan kirja "Sukunimet" kuvailee (s.v. Hautala) hyvin samantapaisesti. Hauta-alkuiset sukunimet ovat pääosin peräisin talonnimistä, jotka taas perustuvat paikannimiin, ja niissä hauta-sanalla on monta merkitystä, mutta tavallisimpana tervahauta varsinkin näiden nimien tyypillisellä esiintymisalueella.

        Hauta-sana tarkoittaa yleisesti maassa olevaa kuoppaa tai syvännettä, ja kyseessä voi olla säilytyskuoppa, ansakuoppa, savenottokuoppa tms. Luonnollista on kuitenkin ajatella, että tavallisesti juuri tervahauta antoi nimen aholle, järvelle, lahdelle tms. Tervahautaa käytettiin yleensä pitkään, ja sillä oli suuri taloudellinen merkitys aikana, jolloin tervan kysyntä maailmassa oli suurta.


      • Anonyymi
        Yucca kirjoitti:

        Pirjo Mikkosen ja Sirkka Paikkalan kirja "Sukunimet" kuvailee (s.v. Hautala) hyvin samantapaisesti. Hauta-alkuiset sukunimet ovat pääosin peräisin talonnimistä, jotka taas perustuvat paikannimiin, ja niissä hauta-sanalla on monta merkitystä, mutta tavallisimpana tervahauta varsinkin näiden nimien tyypillisellä esiintymisalueella.

        Hauta-sana tarkoittaa yleisesti maassa olevaa kuoppaa tai syvännettä, ja kyseessä voi olla säilytyskuoppa, ansakuoppa, savenottokuoppa tms. Luonnollista on kuitenkin ajatella, että tavallisesti juuri tervahauta antoi nimen aholle, järvelle, lahdelle tms. Tervahautaa käytettiin yleensä pitkään, ja sillä oli suuri taloudellinen merkitys aikana, jolloin tervan kysyntä maailmassa oli suurta.

        Juuri näin


    • Maanmittari Koo

      90% todennäköisyydellä kaikki Hauta-alkuiset nimet tarkoittavat tervahautaa, ainakin Savosta Pohjanmaalle ja siitä pohjoiseen. Eihän niitä Etelä-Suomessa juuri esiinnykään.
      Olen polttanut tervahautaa Pohjanmaalla. Siinä hommassa on jotain hohtoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      68
      898
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      803
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      67
      738
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      654
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      558
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      523
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      497
    8. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      489
    9. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      24
      487
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      479
    Aihe