viidakko ja kivikausi

löysäilijä ei Lenita

Onko niin, että juuri viidakko-olosuhteissa, eikä juuri muualla, on pysyvä kivikausi, kuten esim. Amazonin ja Uuden-Guinean viidakoissa? Onko siellä niin paljon yllin kyllin kasvillisuutta ja sitä kautta eläimiä syötäväksi, ettei ole tarpeen kehittää mitään alkeellistakaan teknologiaa tai korkeakulttuuria? Eikä ole mitään dead-lineja (esim. kylvö, sadonkorjuu) kuten esim pohjoisessa? Miten on Saharan etelänpuoleisen "mustan" Afrikan laita? Siellä ei olla aivan kivikaudella.

1

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niugini rules

      :-D Luulisitko itse pystyväsi elelemään Uusi-Guineassa ilman teknologiaa?


      Paikalliset ovat varmaan tuhansia vuosia hoitaneet puutarahaviljelmiään, joten kyllä siellä on aikamoiset istutusmenot olleet eli varmasi jonkinlaiset satokaudet yms. Eikä sitä saagoakaan saa sieltä palmusta ilman sopivaa teknologiaa.

      Siellä myös harrastettiin erittäin vaativaa kalastusmuotoa, jossa yöllä hypättiin harppuunantapaisen aseen kanssa sellaiselta korkealta jalustalta mereen nukkuvan dugongin kimppuun. Siis sellainen manaatin tapainen 400 kiloinen merieläin.

      Myös villisikaa piti metsästää viidakossa yöllä pimeässä vain kuuloaistin varassa jousella ja nuolella - ei kannattanut ampua ohi, koska villisiat ovat äkäisiä jos niihin ammuskelee nuolia, pukkaavat hyökkäämään ampujan kimppuun. Apumies oli hyvä olla ja hänellä sellainen rottingista tehty keppi, jonka päässä oli silmukka, jolla saatiin se murhanhimoinen sika taltutettua.

      Elettiin sitten merenrannalla, melottiin ulkomerellä kanooteissa, jokien lähellä kalastaen tai metsästettiin viidakossa tai viljellen, piti aina olla sopivat aseet ja työvälineet. Niitä saatettiin tuoda kaukaakin, mm. sopivia kiviä kirveisiin yms. tuotiin kaukaa meren saarilta.

      Sotaista porukkaa ovat vieläkin, sekin vaati oman osaamisensa.

      Ei siellä heikko poika Hollolastaolis pärjännyt veikkaan :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1161
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1154
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1034
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      988
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      965
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      737
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      714
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      577
    Aihe