Itseleivotun korvapuustin kalorit???

kontrollifriikki

Itseleivottu korvapuusti ei ole mikään vähäkalorinen herkku, mutten nyt keksinyt muutakaan palstaa kysymykselleni... Eli paljonkohan on kaloreita yhdessä pullassa? Maidon sijasta vettä, voin sijasta margariinia ja hieman vähemmän sokeria kuin ohjeissa yleensä. Tiedättekö jotain sivua jossa leivonnaisten (tai ruokien ja juomien yleensä) kaloreita voisi laskea syöttämällä vaikka johonkin laskuriin raaka-aineiden määriä? Kiitoksia avusta.

2

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • finelistä

      www.fineli.fi

    • Morienttes

      Rasvaksi kannattaa valita 60 % leivontamargariini. Tavallisessa margariinissa ja voissa on 80 % rasvaa. Käytän S-Kaupan halpaa neliön muotoisessa paketissa olevaa edullista usein.

      Kun makeaa leipoo ja ohje alkaa niin että sekoitetaan rasva ja sokeri vaahdoksi ja sitten lisätään munat, niin sitäleivonnaista voi keventää sulattamalla ensin rasvan ja laittaa sitä melkein puolet vähemmän ja sitten jatkaa ohjeen mukaan. Taikina on helpompaa käsitelläkin juoksevampana.

      Makeannälkään voi tehdä pullataikinasta myös sellaisia pikkupullia ja painaa juomalasin pohjalla siihen syvänteen jonka voi täyttää marjoilla (mustikka perunajauhe makeurusaine) tai makeutettu rahka ja marjoja/hedelmäpaloja sekaan.

      Leivonnaisista kannattaa tosiaan valita pullapohjainen eikä wienertaikinapohjainen versio joka on erittäin rasvainen. Korvapuustiin kyllä laitetaan rasvaa sisälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      73
      4001
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3545
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3368
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      37
      2747
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1673
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1526
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1154
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1134
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      120
      1055
    Aihe