Itseleivottu korvapuusti ei ole mikään vähäkalorinen herkku, mutten nyt keksinyt muutakaan palstaa kysymykselleni... Eli paljonkohan on kaloreita yhdessä pullassa? Maidon sijasta vettä, voin sijasta margariinia ja hieman vähemmän sokeria kuin ohjeissa yleensä. Tiedättekö jotain sivua jossa leivonnaisten (tai ruokien ja juomien yleensä) kaloreita voisi laskea syöttämällä vaikka johonkin laskuriin raaka-aineiden määriä? Kiitoksia avusta.
Itseleivotun korvapuustin kalorit???
2
538
Vastaukset
- finelistä
www.fineli.fi
- Morienttes
Rasvaksi kannattaa valita 60 % leivontamargariini. Tavallisessa margariinissa ja voissa on 80 % rasvaa. Käytän S-Kaupan halpaa neliön muotoisessa paketissa olevaa edullista usein.
Kun makeaa leipoo ja ohje alkaa niin että sekoitetaan rasva ja sokeri vaahdoksi ja sitten lisätään munat, niin sitäleivonnaista voi keventää sulattamalla ensin rasvan ja laittaa sitä melkein puolet vähemmän ja sitten jatkaa ohjeen mukaan. Taikina on helpompaa käsitelläkin juoksevampana.
Makeannälkään voi tehdä pullataikinasta myös sellaisia pikkupullia ja painaa juomalasin pohjalla siihen syvänteen jonka voi täyttää marjoilla (mustikka perunajauhe makeurusaine) tai makeutettu rahka ja marjoja/hedelmäpaloja sekaan.
Leivonnaisista kannattaa tosiaan valita pullapohjainen eikä wienertaikinapohjainen versio joka on erittäin rasvainen. Korvapuustiin kyllä laitetaan rasvaa sisälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k734001- 1013545
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823368Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia372747- 1251673
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361526Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191154Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221134Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1201055