ehdotuksia illalliselle

Olen 13 vuotias tyttö ja haluaisin ehdotuksia illalliselleni, jolle tulee kaksi hyvää kaveriani. Järjestämme jokainen kukin vuorollaan omassa kodissamme illalliset.

Ehdotuksia saa antaa minkälaisia vain, mutta toisvoisin erityisesti ehdotuksia
- ruuan suhteen (alku-, pää- ja jälkiruoka) ja - tekemisen/ohjelman.
598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ruokalajien valintaan vaikuttaa eniten kaksi asiaa
- mitä osaat tehdä
- mitä haluat syödä, tai jos tiedät kavereittesi maun, mitä he haluavat syödä

Koskaan ei kannata tarjota vieraille sellaista, mitä ei ole ennen tehnyt, koska on ikävää, jos yritys ei onnistukaan. Jos et ole tehnyt ruokaa ennen, joudut kokeilemaan aika monta ruokalajia ennen kuin löydät mieleisen yhdistelmän.

Ota myös huomioon mahdolliset allergiat ja erikoisruokavaliot.

Viileää vuodenaikaa kun eletään, aluksi voisi olla jokin lämmin kasvis(sose)keitto. Esimerkiksi porkkanakeitto fetajuustolla on helppo ja hyvänmakuinen ruoka.

Pääruuaksi laittaisin uunikalaa (lohta on helpoimmin saatavana, mutta aika arkinen vaihtoehto). Kala on helppo ja nopea ruoka, jossa oikeastaan tärkeintä on, ettei sitä paista liian kuivaksi.

Jälkiruoka voisi olla vaikka hedelmä- tai marjarahka.

Ehdotukset voivat kuulostaa arkisilta, mutta ajattelin, että ne onnistuvat kokemattomaltakin kokilta. Onnea yritykseen ja hauskoja illallisia!

Äänestä
  • Pieni tarkennus omaan viestiini.

    Jos alkuruoka on sosekeitto, jälkiruuaksi sopisi paremmin vaikkapa hedelmä- tai marjasalaatti kuin rahka, koska keitto ja rahka ovat rakenteeltaan liian samanlaisia. Rahkajälkiruoka sopii silloin, jos alkuruokana on salaatti.

    Äänestä

lav-eat.blogspot.fi

Tuolta voit käydä etsimässä ideoita :) Ehdottaisin alkuruoaksi ainakin jotain keittoa (esim tomaattikeitto, kurpitsasosekeitto, mustajuurikeitto)

Äänestä

Kiitos mahtavista ideoista :)) Saan varmasti paljon ideoita noista :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


illallisen valmistaj kirjoitti:

Olen 13 vuotias tyttö ja haluaisin ehdotuksia illalliselleni, jolle tulee kaksi hyvää kaveriani. Järjestämme jokainen kukin vuorollaan omassa kodissamme illalliset.

Ehdotuksia saa antaa minkälaisia vain, mutta toisvoisin erityisesti ehdotuksia
- ruuan suhteen (alku-, pää- ja jälkiruoka) ja - tekemisen/ohjelman.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu