Tuhon oma

heksari

Tiedän kyllä, mitä tarkoittaa, että jokin on tuhon oma, mutta mistä sanonta on peräisin?

2

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iso kirja

      Oliskohan Raamatusta?

      • ”Tuhon omaksi” esiintyy kyllä Raamatussa usein, mutta se taitaa kuitenkin olla suomalainen sanonta, jota vuoden 1933 suomennoksen tekijät jostain syystä käyttivät ahkerasti. Alkutekstissä ja muissa käännöksissä nimittäin on vaihtelevasti muita ilmauksia, kuten surmaaminen, tuhoaminen ja kiroaminen.

        Esimerkiksi ensimmäinen esiintymä on 2. Moos. 22:20: ”Joka uhraa muille jumalille kuin Herralle, ainoalle, olkoon vihitty tuhon omaksi.” Tässä tapauksessa uudemman, vuoden 1992 suomennoksen tekijät ovat olennaisesti säilyttäneet ilmaisun (” Jos joku uhraa muille jumalille kuin Herralle, hänet tuomittakoon tuhon omaksi.”) Mutta vuoden 1776 Bibliassa on: ” Se joka uhraa jumalille, ja ei ainoalle Herralle, hänen pitää kirottu oleman.” Vuoden 1642 Raamattu oli samoilla linjoilla: ”Se joca uhra jumalille/ ja ei ainoalle HERralle/ hänen pitä kirottu oleman.”. Alkutekstissä on, Biblia Hebreican mukaan, ”זֹבֵ֥חַ לָאֱלֹהִ֖ים יָֽחֳרָ֑ם בִּלְתִּ֥י לַיהוָ֖ה לְבַדֹּֽו”, jonka joku ehkä osaa tulkita oikein – se näyttäisi vain käskevän uhraamaan ainoastaan Yahweh-jumalalle. Vulgatassa on ”qui immolat diis occidetur praeter Domino soli”, eli käsketään tappamaan ne, jotka uhraavat muille jumalille kuin ainoalle Herralle”, mikä perustunee aika suoraan Septuagintaan (ο θυσιαζων θεοις θανατω ολεθρευθησεται πλην κυριω μονω).

        Ainakin sivun http://raamattu.uskonkirjat.net hakutoiminto antaa tuloksen, jonka mukaan vuoden 1776 Bibliassa ei lainkaan ole sanaa ”tuhon”. Joten ”tuhon omaksi” ei ole vanhinta raamatullista suomea.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      238
      6031
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4848
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4286
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3031
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      119
      2997
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      77
      2469
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2426
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      190
      1689
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1649
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      69
      1366
    Aihe