Mistä alkaisin?

Aloitan pian työn vahuksen henkilökohtaisena avustajan, ja mummolla on monenalsia ruokarjoittita. Voi syödä gluteenia, mutta ei siedä vehnää, perunaa, maito pitää olla laktoositonta. Herneketto ei ole myöskään hänen ruoalistallaan.

Voisiko joku antaa hyvän lettutaikinaohjeen, leivontaohjeita ilman vehnä- ja perunajauhoa.

Battaatia, kasviksia, lihaa ja kalaa voi kyllä syödä.
7198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
  • Oho, luinpa huolimattomasti, eli gluteenitonta ei tarvitsekaan olla, vaan vehnätöntä. Silloin ei tietenkään kannata noita gluteenittomiakaan vehnäjauhoja käyttää.

    Äänestä

Miksi väkisin pitää yrittää syöttää jotain moskaa? Kasvikset, liha ja kala ovat hyvää ruokaa ja aivan riittävän monipuolista.

Äänestä
  • No jos se vanhus _haluaa_ lättyjä! Onhan vanhuksellakin itsemääräämisoikeus, vaikkapa halutessaan syödä ei-niin-terveellistä ruokaa.

    Äänestä

Jos on laktoosi-intoleranssi niin miksi sitä maitoa täytyy juoda ollenkaan? On olemassa vaihtoehtoisia juomia kuten soijajuoma, kaurajuoma ja riisijuoma. Sanoisin että soijajuoma on paremman makusta kuin maito, koska siinä ei ole sitä hapanta kitkerää makua. Kaikki varmaan tietää miltä henki haisee maidonjuonnin jälkeen. Ihan yrjöltä.

Yllätyin ite aikanaan. Soijasta tulee mieleen että se on sellasta kuin soijakastike, jota mm. kiinalaiset lisää ruokiin. Juoma on ihan toista. Maistuu vähän hylamaidolta. Kokeile mummolla. Sen ikänenkin voi vielä saada elämyksiä ja vaihtelua elämään.

Äänestä
  • ja niitä juomia voi käyttää maidon sijasta leivoksissa ja ruuissa. Mummeli ei ees huomaa mitä on käytetty.

    Äänestä

  • Kyllä maitoa pitää juoda.Soijajuoma,kaurajuoma ja riisijuoma sopii kasvissyöjälle/vegaanille.Laktoosi-intolerantikoille sopii hylamaito ja laktoositon maito.
    Minusta hylamaito on kaikkein parasta ja mantelijuoma.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neuvoista kiitolline kirjoitti:

Aloitan pian työn vahuksen henkilökohtaisena avustajan, ja mummolla on monenalsia ruokarjoittita. Voi syödä gluteenia, mutta ei siedä vehnää, perunaa, maito pitää olla laktoositonta. Herneketto ei ole myöskään hänen ruoalistallaan.

Voisiko joku antaa hyvän lettutaikinaohjeen, leivontaohjeita ilman vehnä- ja perunajauhoa.

Battaatia, kasviksia, lihaa ja kalaa voi kyllä syödä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu