Vuohen ruokavalio

Jälkipeluri

Sanotaan, että vuohi voi syodä lähes mitä tahansa kasvikunnan tuotteita. Entisaikoina niitä levitettiin laivareittien varsilla sijaitseviin saariin, jotta niistä saatiin tuoretta lihaa merimiesten yksipulista ruokavaliota tyydyttämään. Silti vuohet tulivat toimeen ja lisääntyivät näillä niiden kannalta täysin uusilla elialueilla.

Nyt on tullut mieleen, että voisiko vuohi käyttää ravinnokseen myös turvetta, jota on muodostunut sammaleesta ja säilööntynyt maatumatta kosteille suoalueille? Aloin spekuloida asialla, kun ajattelin, mikä valtava rehuvarasto niihin olisi sisältynyt Suomen entisaikojen köyhien ihmisten vuohikarjojen ruokkimiseksi ja lannan tuottamiseksi.

6

753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietääkseni aikoinaan, kun maalaisympäristössä oli sekä vuohia että turvekattoja, vuohet kyllä laidunsivat myös turvekatoilla syöden turpeen päällä kasvavaa ruohoa ja heinää, mutta eivät koskeneet itse turpeeseen.

      • Jälkipeluri

        "...syöden turpeen päällä kasvavaa ruohoa ja heinää, mutta eivät koskeneet itse turpeeseen."

        Niin, tuskinpa ne vuohet tilanteessa, jolloin ruohoa on tarjolla, turpeeseen koskevat. En tarkoittanutkaan ulkolaidunnuskautta, sillä silloinhan Suomenkin oloissa on jo metsälaitumillakin kaikelle karjalle ruokaa saatavilla.

        Ratkaisevaa kaiken karjan kasvattamisen kannalta on Suomen oloissa aina ollut pitkä sisäruokintakausi. Tätä tarvetta varten minä aloin tätä turpeen mahdollista hyödyntämistä visioida. Joa vuohi olisi syönyt valtavia turvevarojamme, silloin pientilalliset olisivat saaneet lihan lisäksi paljon lantaa, ja voineet pieniltä aloilta korjata runsaita vilja- ja perunasatoja.

        Vuohi olisi siis toiminut noina aikoina hyödyttömän turpeen arvokkaaksi lannaksi muutajina. Toisaalta, miksi ei nykyäänkin, jos visioni osoittautuisi toimivaksi.


    • 7u8i9o

      Ei kannata visioida turpeen kelpaamisella ravinnoksi edes vuohelle. Turpeessa on polttamiseen kelpaavia hiilivety-yhdisteitä. Se ei sisällä proteiineja, ei kivennäis- tai hivenaineita, ei rasvaa eikä sokereita. Ei mitään ravintoaineita joilla vuohi voisi pitää elintoimintojaan yllä

    • tuku-tuku lampaitani

      mutta pisteleehän se päkättäjä peltipurkkejakin murkinakseen,,ei kai niissäkään ole paljo proteiinia rasvaa ja sokeria,,ellei sitten ole huonosti pesty?

      • Jälkipeluri

        " Ei mitään ravintoaineita joilla vuohi voisi pitää elintoimintojaan yllä "

        Niin, ei kai se vuohi pelkällä turpeella eläisi.

        Mutta jos se turvetta suostuu syömään, niin saisihan se siitä hiilihydraatteja ja niillähän ainakin tasalämpöinen eläin pystyy ainakin lämpöä ja lantaa tuottamaan ja muuta energiantarvettaan tyydyttämään. Siitähän jo olisi entisaikojen lannan- ja rehunniukkuudessa ollut ratkaiseva etu.


    • eräs ideas

      osta vuohi ja kokeile

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6428
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5974
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2893
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2348
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2018
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1158
    Aihe