En nyt varsinaisesti ole mikään kasvissyöjä, mutta muista syistä en voi käyttää maitotuotteita, joten kysyisin, että voiko kaurakermaa käyttää tavallisen kerman tapaan esim. kinkkukiusausta tehdessä, ja miten se muuten käyttäytyy ruoanlaitossa. Entäpä sitten soijakerma?
Kaurakerma
6
4055
Vastaukset
- Soijakermaa olen
joskus käyttänyt, ja kyllä se toimi. Kasviskiusaukseen ja johonkin kastikkeeseen. Kaurakermaa olen kokeillut vain johonkin sosekeittoon ja olin huomaavinani että siitä tulee kitkeränpehmeä kaurainen erikoinen mutta hyvä "sivumaku". Kokeile rohkeasti! :) Laita vaikka tölkilliset molempia. Kiusausta on hankala "pilata". Laita kiusaukseen vähemmän suolaa, että jos maku ei miellytäkään, voit peittää sitä vaikka yrttisuolalla ja muilla mausteilla tai ketsupilla. Kummallista, että eivät ole keksineet täysin maidotonta ruokakermaa, siinä olisi hyvä markkinarako. Vegeruokavalio ja maitoallergia kun eivät ole mitään harvinaisia.
- luru
Olen tehnyt sianliha-perunalaatikkoa lihaliemellä, ei tarvitse mitään kermaa. Johonkin raskaampaan liharuokaan tai kanalle kookoskermaa, kestää melko hyvin keittämistä. Kalan kanssa useimmiten majoneesia, samoin salaatit ja semmoiset. Keitoissa käytän kookosmaitoa tai Alpron soijakermaa, mantelimaito sopii puuroon, pullaan tai vanukkaaseen, myös kookosmaito käy yhtähyvin.
Kaurakerma on jäänyt vielä kaupan hyllylle, mutta pitää kokeilla kunhan ehtii. Sunnuntain paksu Vispi on aika tuhtia tavaraa, mutta Alpron Airy & Creamy varsin mainio tuttavuus kerman korvikkeena.
Rasvoista Sininen Flora käy leivonnassa, Keiju on miedomman makuista, kummastakaan en tykkää leivänpäällä, vaan viritän jotain majoneesitahnaa esimerkiksi maksamakkarasta tai kypsästä broilerista, kalasta, kananmunista, mitä vaan sattuu olemaan jääkaapissa.
Juustojen tilalle ei ole löytynyt vielä mitään tolkullista. Ravintohiivalla maustettuja kastikereseptejä näkee, sitten on jotain soijajuttuja, mutta ei kai ne oikeasti toimi samallatavoin.- ...ed
Ei ollut tarkoitus provosoida, huomasin vasta nyt, että tämä on kasvisruokapalsta. Pahoittelen sattunutta.
- luru jatkaa
Sunnuntain paksu Vispi on hyvä kinuskiin, ei tarvitse muuta kuin lisätä sokeria suunnillen yhtä paljon kuin vispiä ja keittää kunnes alkaa sakenemaan. Purkissa ohje.
Kaura ja soijakerma toimii molemmat oikein hyvin, kauran plussana tietty että niitä saa myös kotimaisina :) Outoja makuja en oo huomannut, mut tosin sekaruoka-ajoista on sen verran aikaa, et voi olla etten vaan muista tavallista ruokakermaa enää :D
"Kummallista, että eivät ole keksineet täysin maidotonta ruokakermaa, siinä olisi hyvä markkinarako."
No mitä nää useamman merkin kaura- ja soijakermat sitten on, jos ei maidottomia ruokakermoja o_O??- Maidoton ruokakerman
tapainen rypsiöljyvalmiste olis ehkä oikeempi termi sille maidottomalle ruokakermalle ja sen markkinaraolle mitä tuossa aikaisemmin tarkoitin. Allergiat ja erityisruokavaliot nykyään todella yleisiä. Ei tarkoitus dissata, lähinnä pohdiskelua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1774161"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?822701Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1262193Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p722159- 192011
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.181916Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251763- 821747
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201743Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko121547