suolattu turska

jotain hyvää

Onko suolattu turska sama kuin kapakala tai lipeäkala?
Eilen oli esillä Espanjan ruokakulttuurista kertovassa ohjelmassa tvssä. Kapakalan muistan lapsuudestani 50-luvulta, kun joulun alla niitä hankittiin enemmälti.

4

1737

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Espanjan bacalao on suolattua ja kuivattua turskaa tai molvaa. Periaatteessa sama kuin meidän lipeäkalamme, mutta myydään useimmiten siellä kuivana versiona kun taas meillä nykyään "märkänä", valmiiksi liotettuna.

      Bacalaosta on Portugalissa, Espanjassa ja Italiassa sadoittain reseptejä ja se on varsin yleinen tuote siellä. Meillähän se on vain harvojen joulunajan herkku.

      Olen joskus tehnyt sitä espanjalaisella reseptillä tomaatikastikkeessa ja ihan hyvä siitä tuli.

      • jotain hyvää

        Lipeäkalan käsittelyssä käytetään lipeää, kun sitä liotetaan. Olisiko se ollut, että kapakaloja liotettiin lipeäkalaksi meillä.
        Kyllä sitä suolattua turskaa täytyisi päästä kokeilemaan.


    • Anonyymi

      Itseasiassa lipeäkalan ja bacalaon raaka-aine eroaa hieman toisistaan. Lipeäkalan r-a molva tai turska pelkästään kuivataan jolloin siitä tulee kuiva kuin korppu, mutta tämä toinen suolakuivataan jolloin se jää sellaiseksi vähän pehmeäksi.

      • Molemmissa resepteissä menee suolattu turska, kapakala ja lipeäkala iloisesti sekaisin. Resepteissä ilmeisesti käytetään suolattua turskaa eli Espanjan, Portugalin ja Italian bacalao/bacalhau/baccala. Kuitenkin carloskokki puhuu kapakalasta ja prinsessa lipeäkalasta (lutefisk).


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      75
      2852
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2358
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2208
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      11
      2129
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1554
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1449
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1247
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1100
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1087
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1044
    Aihe