Varoituksen sana protskutuotteista!

jepjep....

Kyllähän tästä on jo keskusteltu, mutta ei mielestäni tarpeeksi, sillä hävettävän moni käyttää proteiini- ja palautuselintarvikkeita. Kehonrakentajat ja tosiurheilijat ovat asia erikseen, joten säästäkää ne pätemiset. Tämä koskee nyt lähinnä niitä fitness-buumin inspiroimia teinityttöjä ja kolmekymppisiä ikilaihduttajia, jotka luulevat voivansa syödä protskupatukoita hyvillä mielin karkin sijaan. Katsokaa nyt hyvät ihmiset ensin se ravintosisältö ennenkuin vedätte mainosten uhrina kaikkea lisäaineskeidaa! En väitä, etteikö niitä löytyisi ainesisällöltään laadukkaampiakin tuotteita, mutta kyllä suurin osa niistä proteiinipatukoista kuuluisi karkkihyllyyn ellei niissä vain olisi tavallista enemmän proteiinia. Ja jos tosiaan on pakko saada jotain suklaanhimoon niin onhan se protskupatukka parempi vaihtoehto, mutta se ei poista sitä ylensyömisen ja makeanhimon ongelmaa. Pahimmassa tapauksessa nuo lisäravinteet vain pahentavat sokeririippuvuutta. Naurettavan näköistä, kun teini ostaa limsapullon ja karkkipussin kanssa energiapatukan tai lihava tulee jumpasta ja vetäisee kuluttamansa kalorit kaksinkertaisena takaisin palautusjuomalla.

Ja tuota urheilu- ja palautustuotteiden kaupallisuutta korostava pikku huomio: tein muutamien merkkien välillä pientä ravintosisältövertailua ja huomasin sattumalta, että monet tuotteet ja merkit ovatkin selkeästi samalta valmistajalta. Niitä vain mainostetaan eri ominaisuuksien ja kohderyhmän perusteella, vaikka tuotteen sisältö on TÄYSIN sama. Tästä hyvänä esimerkkinä Nutrilett:n Protein Shape vanilja-välipalajuoma ja Maxim Active After Training vanilja-palautusjuoma:

https://www.hyvinvoinnin.fi/nutrilett-protein-shape-proteiinijuoma-vanilja
https://www.hyvinvoinnin.fi/maxim-active-after-training-shake-vanilja

Sitten toinen huvittava tuote, joka on saanut kohtuuttoman suuren suosion on Valion Profeel proteiinirahka. Ylihinnotelluissa purkeissa on vähemmän proteiinia (per 100g) kuin vaikkapa Lidlin halppis rasvattomassa maitorahkassa.

Joojoo onhan nämä tuotteet terveellisempiä ja parempia vaihtoehtoja nopealle ja makealle välipalalle ja plaaplaa. Itseään on niin helppo huijata ja vielä helpommaksi se muuttuu kun uskoo kaikkia mainoslauseita. Mutta turha sitten ihmetellä, kun painon sijasta vain hampaat tippuu suusta ja rahaa palaa:)

8

4006

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samoilla linjoilla

      Samoilla linjoilla olen. Samoin Fastin Puddingeissa on vaikka jos jonkinmoista makua, väriä ja tuoksua (siis lisäainetta) sekä esim. inuliini pistää ainakin meikäläisen vatsan ihan sekaisin. Kun lopetin tuotteen syönnin, lähti muutama kilo heti=) Sattumaa vai ei? En ymmärrä, miksei näitä tuotteita voida tehdä mahdollisimman luonnollisina ja lisäaineettomina, jos haluaa lisää makua ja tuoksua, voihan siihen kuluttaja itse sitten lisätä aina jotain muuta. Jostain luin, että näitä ainesosia käytetään myös rehuissa karjalle, sillä karjaa pystytään lihottamaan näin helpommin... Totta vai ei? No, ainakin itseltäni lähti heti tuo muutama kiloa pois ja sekä tuotteen tuoksulisäaineet pistää kyllä aikamoisen hengenahdistuksen.. (olen allerginen astmaatikko). Mielummin otan proteiinin mahdollisimman luonnonmukaisena ruoasta.

    • Samoilla linjoilla

      Täällähän on fiksua väkeä! Asiathan on juuri noin niinkuin kirjoititte.

      • MAIKKI

        proteiinia saa muualtakin kuin jauhona.
        voisko joku joskus ihmetellä kalliita salivuoroja. Etenkin Esport on kunnostautunut tällaiseen. Vaikka ilman Protskuja.

        Tennis ja sulkisväki antaa aika korutonta palautetta. Itse käyn ELIXIASSA ja siellä ei tarvii snobailla ja voit mennä normi ihmisenä Esportissa on protskut ja tamineet on tärkeemmät kuin sinä.

        Protskua saa muuten luonnosta ja terveellisempää.


    • protsuu koolla

      nutrilett on halvempaa! Ei raavas mies vaan voi vetää sellasia housut jalassa ja täytyy maksaa ylihintaa maximista.

      Patukat on hyviä jos tarvii energiaa ennen ryhmäliikuntaa/juoksemista, ei haittaa kovaakaan treeniä vattassa.

      Muuten ihan ajatuksellista, vaikka ärsyttävän paasaavasti kirjoitettukin.

    • Kehonrakentaja_

      QNT 50 % Full Protein Bar

      Quest Bar

      Muut patukat ovat sokeripommeja huonolaatuisilla proteiineilla. Sokeria ensimmäisessä 3g ja loput sokerialkoholeja pieni määrä, jotka ei käyttäydy kropassa sokerin tavoin. Ei sisällä transrasvaa ja proteiini on heraisolaattia sekä konsentraattia. Halvoissa patukoissa soijaa (Leader kaikki, Fast osa), osassa suurin osa proteiinista on hydrolysoitua gelatiinia.

      Todella harmillista, että päivittäistavarakaupoista ei löydy näitä parempiarvoisia patukoita. Fast ja Leader myy muutenkin lisäravinteita todella törkeällä hinta/laatusuhteella. Netistä tilaamalla saa moninkertaisesti halvemmalla sekä laadukkaampaa lisäravinnetta. Esimerkkinä vaikkapa www.ebn.fi

      Palautusjuomana laihduttajalle riittää perus heraproteiini. Markkinoiden luoma kikka että tarvitaan nopeita hiilareita mukaan. Ne saa kotona ruoasta. Proteiini kääntää katabolisen tilan anaboliseksi. Esim. Self Micro Whey isolaatti tuolta ebn:stä maksaa 16,25€/kg (4kg purkki, saa myös 1kg purkissa 20€). Vertaa tätä Prisman Fast80 tuotteeseen joka maksaa 20€ /800g ja sisältö on suorastaan karmea Selfiin verrattuna. Sen kyllä huomaa vatsan toiminnassa viimeistään.

      • Anonyymi

        Pelkkä heraproteiini ei palauta kovasta treenistä, varsinkin jos on jotain lähikaupan perusheraa.


    • jr901

      Varmaan ensimmäistä kertaa olen samaa mieltä asioista suomi24 foorumeilla:D Kerrankin puhutaan asiaa, miten asiat oikeasti on eikä median tuputtamia ohjeita. Juuri esim valion nuo pro ym rahkat mainostetaan että paljon proteiinia. Kuitenkin sitten vähemmän proteiinia kuin tavan rahkassa, ja sokerit ym työnnetty sinne pro rahkaan. Tuntuu niin uskomattomalta että ihmiset tyhmän sokeasti lukee vain otsikon mutta ei asiaa. Jos kiinnostaa vitamiinit halvalla niin käykää lukemassa blogiani ja vierailkaa iherbillä:

      http://iherb-vitamiinit.blogspot.fi/

    • t43t4

      20snt on tammiston cittaris noi leaderit. muualla pari euroo. kyl aika paskalle maistuu mitä lie roteiinii siel

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      61
      925
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    3. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      16
      856
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      105
      813
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      796
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      713
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      596
    8. 42
      589
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      581
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      29
      553
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      513
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      112
      478
    14. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      462
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      88
      458
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      454
    17. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      42
      452
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    19. 39
      423
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe