Jotain helppoa bileruokaa

Huono kokkaamaan

Meikäläisen bileissä yleensä vaan ryypätään mutta nyt ajattelin tarjota jotain ruokaa, ei porukka tule niin jurriin kun eivät juo tyhjään vatsaan. Jotain todella helppoa ja mielellään halpaa, uuniin lykätään ja se on siinä. Riisiä tai ranskalaisia voisi lisukkeeksi tarjota. Ehdottakaa jotain?

10

2735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • einestä uuniin

      erilaista einesruokaa, se välttää tuollaisille mainiosti.

    • halpaajahyvää

      Yks parhaimpia halpoja ja helppoja dokaus-ruokia on Alepan myymä rainbowin lihapulla-pyttipannu, jota voi kohentaa sipulisilpulla ja yrteillä. Kaada muutaman pussin sisältö leivinpaperilla päällystetylle uunipellille, lisää sekaan muutama keltasipuli (ehkä chiliä, jos haluat) pienittynä ja lykkää uuniin. Kypsennä paketin ohjeiden mukaan eli noin 225 astetta ja 15-20 minuuttia. Kun perunat ja lihapullat ovat kuumentuneet ja ruskistuneet ja sipuli kuullottunut, ota uunista ja tarjoile tuoreiden yrttien (persiljaa, basilikaa jne...) kera.

      Ruokaisuutta voi lisätä sekoittamalla muutama kananmuna sekaan - lisäksi vähän suolaa ja pippuria. Kananmunat sekaan vasta pakasteiden sulettua ja sekoitettuna sekaan - kypsyminen vie noin 10 minuuttia.

      Tarjoile kulhoista ja lisää mukaan lusikka, jottei kukaan pudota safkaa vahingossakaan.

    • tienlaidasta pöytään

      Yrteillä ja ihralla täytetty supi.

      Resepti:

      1kpl kuollu supi
      n.500 grammaa sian tai peuran ihraa.
      1desi karkeaa merisuolaa
      5 rkl timjami
      5 rkl rosmariini

      Leikkaa ensin kotiparturilaitteella supilta karvat pois (jätä pää ajamatta näön vuoksi). Suolista supi. Ota sisälmykset talteen. Aja sisälmykset monitoimikoneessa tasaiseksi massaksi ja lisää mausteet.
      Sekoita joukkoon varovasti ihrat. Ei haittaa jos tahna paakkuuntuu.

      Survo tahna supin sisään ja sulje supi koktailtikuilla tai vaikka jesarilla.
      Hiero ajeltuun supiin vähän suolaa ja laita uuniin ritilälle. Peltiä ei tässä tarvitse käyttää. Laita uuni 180 asteeseen ja anna raadon olla siellä noin 2,5 h. tai kun silmät poksahtaa.

      Tarjoile salaattipediltä runsaan valkosipuli mössön kanssa.

      Jos supi on tienpenkalta löytynyt eikä sillä ole suolia tai mahoja voit korvata ne jollain muulla vastemielisellä mössöllä mitä löydät.

      Muista tarkastuttaa trikiinit jos syöt itse.

      Ruoka on halpa ja helppo , makuhan ei ollut sinulle tärkeä kriteeri.

      • kyrmyniskaa

        Saman asian ajaisi ehkä sammakon raadot, niiltähän ei tarvitsisi ajaa karvojakaan, mikäli niitä tähänaikaan vuodesta enää löytyy. Menekkihän olisi varmaan kaksi sammakkoa per kärsä. Nekin kauniisti aseteltuna uunipellille sopivilla täytteillä niin ilta on pelastettu. Varmaan ovat riittoisia.


    • entekisinoin

      Eli siis vähän toisenlainen "supi" kuin mainosten mukaan on totuttu.

      Ruoka ei ole helppo, sillä tienposkeen kuollutta supia on aika vaikea löytää.Halpa se on, mutta tuskin kovin maukas.

    • Pizza & pyttipannu

      Pizza,pyttipannu,lihapullat,nakit ja kebab ranskiksilla.

    • vuouju

      Paistit ovat helppoja , kun vain noudattaa pakkauksessa annettuja ohjeita. Lisukkeeksi voi valita perunoita ,pastaa ,riisiä ja kasviksia sekä leipiä. ,Keraamisia vuokia ei voi laittaa kuumaan uuniin .

      • Ei paisteja

        Ei mitään paisteja.Pizzaa,tortilloja ja tacoja sen olla pitää.Myös nuo pyttipannu,lihapullat,nakit ja kebab ranskiksilla on hyvä vaihtoehtoja.


    • iltakokki

      ehdottaisin jannsonin kiusausta perunasiivut voieltuun vuokaan , sipulia anjovista sardellia joka antaa mukavan suolaisuuden jannssoniin munamaito päälle ja uuniin . sopii hyvin illalliseksi jos on ns. ilta bileet .

    • -------

      Tee täytettyjä paprikoita.
      Paista jauhelihaa ja sipulia, kiehauta nopeasti paprikat, ensin leikkaa kansi irti ja poista siemenet.
      Täytä paprikat jauhelihalla ja lisää hiukan sulatejuustoa, päälle juustoviipaleita.
      Kannet voi laittaa tarjoiluvadille koristeeksi.
      Tästä ei lähde nälkä tietenkään, mutta tarjoile myös joku keitto lisäksi.
      Tai kiisseli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      44
      2978
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2874
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      46
      2693
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2548
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2458
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2450
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2191
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2128
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2038
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2032
    Aihe