Elikkäs miten saan sämpylätaikinan kohoamaan kun ei ole melkein ollenkaan noussut tunnin aikana.
Sämpylätaikina
4
607
Vastaukset
- Sämpylä
Pitää olla tarpeeksi lämmin ja vedoton paikka,ite peitän kulhon kelmulla ja lasken lavuaariin lämmintä vettä ja laitan kipon veteen.Lisäksi taikinaan voi lisätä 1-2tl sokeria niin silläkin tulee ilmavampaa.Ja onhan hiiva tuoretta?Lisäks kannattaa jättää se taikina suht löysäksi ettei laita jauhoja liikaa jolloin taikinasta tulee kuiva.
- sämpylisti
Pari pikku kikkaa:
Korvaa vesi kuivalla omenasiiderillä tai vichyllä. Niiden hiilihappo auttaa jo heti startissa. Ja muista vaivata taikinaan kunnon sitko. Tällöin kaasukuplat jää taikinaan kohottaen sen.
Ja tietty nesteet lämpimänä taikinaan sekä kuten ed. kirjoittaja heitti, lämmin ja vedoton paikka. - Eihätää
Jos muistit hiivaa laittaa, ei ongelmaa. Laita sämpyläsi kylmään uuniin ja paistolämpö päälle. Kohoaa sen verran kuin tarvii ja säästyy aikaakin.
- Hiivalle ravinnetta
Muistithan hiivan ravinteen? Sokeria, hunajaa tai siirappia pikkasen taikinaan niin hiivakin toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1911304Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221128- 48854
- 70850
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53780Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50725- 33692
- 60689
- 50665
- 52657