Evoluutio jatkuu, ei se ole mihinkään pysähtynyt. Te olette kaikki osallisena evoluutiossa. Ihminen päättää myös itse mihin suuntaa evoluutio kehittyy tulevaisuusessa, DNA.....
Evoluutio on jees...
2
219
Vastaukset
- ei ei ei
Ei päätä.
Evoluutiota tapahtuu kaikkialla myös ihmisen ulottumattomissa. Olet oikeassa, että DNA:lla on vaikutus evoluutioon, mutta varsinainen luonnon valinta, joka evoluutiossa tapahtuu, on loppupeleissä ulkopuolisten tekijöiden aiheuttama.
Emme ikinä tiedä tarkkaan miten evoluutio kehittyy, mutta tutkimukset osoittavat, että sen määräävänä tekijänä toimii ympäristö.
Esimerkiksi ihmisen käsitys abstrakteista luvuista (on myös muilla eläimillä) on evoluutiossa osoittautunut hyödylliseksi ja se on jäänyt. Muinoin on ollut selviytymisen kannalta tärkeää, että on pystynyt tekemään päätelmän vihollisen uhkaavuudesta. Jossain vaiheessa yksittäisten vihollisten lukumäärä osoittautui tärkeäksi tekijäksi (oli eri asia jos vihollisia oli vaikka kolmen sijasta kaksi). Yksilöt, jotka osasivat erottaa lukumäärät toisistaan onnistuivat muita paremmin esim. oman reviirin puolustuksessa ja pääsivät sitä kautta levittämään omia geenejään populaatiossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907