Täytekakun säilyvyys

Kakkupohjan säilyvyy

Säilyykö muna ja sokeri perunajauho ja kaako -pohjainen kakku kuinka hyvin, eli kuinka monta päivää ennen olette valmistaneet pohjan?
Entä milloin voi tai kannattaa täyttää, kun väliin tulee suklaamoussea ja päälle kerma suklaakuorrute? Juhlapäivänä on kiire muutenkin, joten ajattelin helpottaa sen päivän kuormaa. Kannattaako pohja pakastaa vaikka muutamaksi päiväksi?

2

720

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käly

      Siis tuohan säilyy pakkasessa kauankin, viikkoja, kuukausia.

      Jos on hyvät kylmätilat 1-2 vrk ennen voi täyttää. Muuten edellisenä iltana, päällystä mahdollisimman lähellä h-hetkeä.

    • Voit pakastaa

      Pakasta vain huoletta, pakkaa niin hyvin, ettei kuivu, eikö ota makuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      103
      1708
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      44
      1227
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      23
      980
    4. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      844
    5. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      171
      826
    6. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      770
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      201
      713
    8. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      699
    9. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      667
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      40
      626
    Aihe