Uuden ruokavalion toteutus työpaikalla

Riksau

Olipas vaikeeta löytää sopiva ryhmä jossa alottaa tää keskustelu, mut toivottavasti tätä nyt bongataan ja saisin mielipiteitä aiheesta!

Lyhyesti siis: oon jo pidemmän aikaa haaveillut omasta pt:stä/painonpudotuksesta ja vihdoin löysin itelleni kuntovalmentajan tammikuusta puoli vuotta eteenpäin opastamaan ruokavalion ja liikunnan suhteen. Jes!

Olen vasta suht nuori nainen, 22-vuotias ja päässyt työelämän makuun mieleisessäni työpaikassa; päiväkodissa. Personal trainerini sanoi että kokeiltaisiin superdiettiä aluksi painonpudotuksen tueksi, mikä tarkoittanee omien eväitten roudaamista töihin. Ei liene iso homma millä tahansa muulla työpaikalla, mutta päiväkodissa ruokailutilanteet(kin) ovat opetustilanteita ja työyhteisössäni sain melko nihkeän vastaanoton kertoessani tulevasta elämänmuutoksestani.

Ymmärrän täysin ettei työkavereitteni tarvitse ymmärtää täysin minun elämääni ja sen suhteen tekemiäni valintoja, mutta suurin ongelma tuntuukin olevan lasten suhtautuminen siihen että minulla olisi omat eväät ja söisin eri ruokaa kuin lapset. Tällöinhän en näytä esimerkilläni että minäkin syön samaa ruokaa kuin he ja kuitenkin patistan syömään lautasen tyhjäksi ja maistelemaan eri makuja.

Koen että lapsille riittää selitykseksi etten "voi" syödä samaa ruokaa kuin he, ja täten mulla on omat eväät mukanani. Olen kuitenkin läsnä ruokailutilanteissa "vahtivana ja neuvovana" aikuisena, en puputa ruokiani piilossa nurkan takana! Tarvis vaan saada työyhteisökin sulattamaan ajatus jotta hekin olisivat "mun puolella" selittämässä lapsille tilannetta. Kamalaahan se olisi, jos päiväkodin hlö.kunta ei hyväksy ruokavalioitani, miten sitten lapsetkaan?!

Olen haaveillut elämäntapamuutoksesta KAUAN ja kun mulla on siihen vihdoin tilaisuus niin nykyinen työpaikkani - josta olen erittäin kiitollinen - hämmentää mieltä... Ensi viikolla ois tarkotus jutella esimieheni kanssa että onko tällainen ruokailujuttu mahdollista (vaikka mitään järkevää syytä en näe miksei olisi!!), mutta kertokaas miten te tän homman näette? Voidaanko multa ns. kieltää tämä painonpudotus-projekti vain siksi että lapset voivat kadehtia mun lautasella killuvia parsakaaleja?

Lapsille tarvii joo varmaan selitellä ja varmana herää kysymyksiä ym. mutta oon valmis pitämään vaikka erillisen "juttutuokion" lasten kanssa tästä, jos tilanne todella sen vaatii!

2

200

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoidaja

      Ei pitäis olla ongelmaa. Olin itsekkin hoitajana töissä paikassa jossa ruokailut ovat osa opetusohjelmaa. Meitä oli 3 hoitsua ruokavalioilla ja omilla eväillä (mulla karppaus) ja ihan normaalisti syötiin ne hoidettavien kanssa. Uteliaisuuttahan se tietty herätti mutta asia selitettiin siten että meillä pitää olla omat ruoat, ei sen kummempaa. Onhan hoidettavillakin eritysiruokavalioita ja allergoioita tai vaikka soseruoka. Ei se lautasen sisältö ratkaise vaan se että tilanne menee oikein opetuksellisesti.. eli jokainen vuorollaan, ei tönitä tuupita etuilla ahmita nirsoilla , syödään rauhallisesti ja lautanen tyhjäksi (ruokaa otetaan vaan sen verran kun jaksaa syödä).
      Voithan vaikka sanoa lapsille että heidän on tarkoitus kasvaa pitkiksi ja isoiksi, siksi syötte tätä ja sun ei enää tarvitse kasvaa...

    • PulinaMarina

      No johan on työpaikka... En usko että ruokavaliosi ihmetyttää lapsia paria päivää pidempään, joten go for it!! Sano pomolle että tälläinen muutos on tulossa, hänellä ei ole mitään oikeutta siihen mielestäni puuttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      101
      706
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      598
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe