Minua monen muun aiheen lisäksi on hämmästyttänyt ja hämmästyttää vieläkin. Miten tykinkuulat saadaan pyöreäksi ja piippuun sopiviksi.
Kivi kuulat
1
214
Vastaukset
- owiaioeiieuia
Ainakaan nykyään tykeissä ei käytetä kuulia, vaan ammuksia jotka ovat kuin kiväärin luodit, suurempia vain.
Ennen kuulat oli pyöreitä kunnes huomattiin rihloilla pyörimään saatettu kuula osumaan tarkemmin ja pyöriminen vakauttaa lentoasennon, jolloin ammuksesta muotoiltiin virtaviivainen. ja tarkkuus paranee entisestään.
Kuulat tehtiin ihan käsipelissä muotoilemalla. Lisäksi kuula ei tarvitse olla ihan tiivis koska siinä käytetään ehkä rättiä tai puusovitetta tekemään palotilasta maksimaalisen pieni ja tiiviimpi kuin kivellä saisi aikaan.
Mutta tämä firma on vienyt asian uudelle tasolle:
http://www.sorvikivi.com/index.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741