siis sen rullan "taikinan", voiko itse valm. jotenkin? on niin mahdottoman hyvää...
miten voi valm. kebabrullan
8
5848
Vastaukset
- Asafoetida
Kebab-rullassa on yleensä pita-leipä (myös nimeltään khobz) tai joskus, paremmissa paikoissa, lavash-leipä ympärillä.
Taikina molempiin on helppo: vehnäjauhoja, vettä ja suolaa, pitaan myös hiivaa, kun taas lavash on se raamatullinen happamaton leipä.
Lavash
3 dl vettä
12 dl grahamjauhoa
1 tl suolaa
Vaivataan taikinaksi, joka on hiukan kiiltävää ja hyvin kimmoisaa, kaulitaan piirakkapulikalla karjalanpiirakkakuoren paksuisiksi ja kokoisiksi pyörylöiksi (8-12 tästä annoksesta, luulisin) ja paistetaan hyvin kuumassa uunissa (275°) 3 min.
Pita
3 dl vettä
10-12 dl grahamjauhoa
1 tl suolaa
15 g hiivaa
1 tl sokeria
Liota hiiva ja sokeri kädenlämpöiseen veteen, sekoita jauhot ja suola ja vaivaa pehmeäksi taikinaksi. Muovaa 8 palloksi ja anna asettua 15 min peitettynä. Kaulitse pyörylöiksi runsaassa jauhossa ja anna nousta uudelleen puoli tuntia. Paista uunin alaosassa (240°) ja mieluimmin emalilevyillä 3-4 minuuttia eli kunnes tulee hiukan väriä pintaan. Peitä valmiit leivät leivinliinoilla puualustalle, mutta älä pinoa niitä ennen jäähtymistä.
No, hiiva on tietysti uusi keksintö ja paras pita tulee hapanjuuritaikinasta.
Lavash-taikinan voi myös paistaa ilman rasvaa valurautapaistinpannulla hitusen paksummista aihioista; silloin se jakaantuu hauskasti kahdeksi levyksi. Jos sen vielä laittaa hetkiseksi avotulen päälle (kaasulieden omistajat), tuloksena onkin intialainen chapati, etenkin jos on käyttänyt graham-jauhon asemesta atta-jauhoa. - kels
Tarkoititko sitä suurta lampaanliha varrasta, josta nämä kebab-paikat vuolevat sen lihan? Minua kiinnostaisi tietää miten se tehdään, mitä siinä on lihan lisäksi, miten se on kypsennetty, onko se jauhelihaa vai isompaan rouhittua lihaa???
Osaisiko joku vastata tähän? - kebu
Niin onko rullakebabin taikina sama kuin pitaleivissä? En ihan helposti usko. Jos jollain on tietoa olisin kiitollinen, tekis mieli kokeilla. Siis rullahan on sellainen kääritty pötkylä mikä pistetään pizzauuniin.
- mie
noissa kebab paikoissa rulla tehdään samasta taikinasta mistä pitsapohja tehdään.
vettä,munankeltuaista,öljyä,suolaa,sokeria,margariiniä,vehnäjauhoja,hiivaa.
- Anonyymi
Helpolla jos haluaa päästä niin käyttää tortillalättyjä.
- Anonyymi
Kannattaa pestä ensin saippuat pois, jos ei halua vattan menevän kuralle.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009832590.html
"Mikkelissä ruokamyrkytyksiä aiheuttaneet tortillaletut maistuivat useiden oppilaiden mukaan saippualta.
Lapsille tehdyn kyselytutkimuksen perusteella valtaosa sairastumisista johtui tortillaletuista. Henkilöt, jotka olivat syöneet tortillalettua, sairastuivat kolme kertaa useammin kuin henkilöt, jotka eivät sitä syöneet."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään18116790Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen903775Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu271834Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791514Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?551471Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1601417Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151314Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141284- 811101
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2091043